Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja rządu i episkopatu m.in. o polityce rodzinnej

0
Podziel się:

Polityka rodzinna, Światowe Dni Młodzieży w 2016 r., możliwość wprowadzenia
religii jako dodatkowego przedmiotu maturalnego oraz ratyfikacja konwencji w sprawie
przeciwdziałania przemocy - to główne tematy czwartkowego spotkania komisji wspólnej rządu i
episkopatu.

Polityka rodzinna, Światowe Dni Młodzieży w 2016 r., możliwość wprowadzenia religii jako dodatkowego przedmiotu maturalnego oraz ratyfikacja konwencji w sprawie przeciwdziałania przemocy - to główne tematy czwartkowego spotkania komisji wspólnej rządu i episkopatu.

Jak poinformowali rzecznicy prasowi Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz episkopatu, podczas spotkania, które odbyło się w kancelarii premiera, poruszono m.in. zagadnienia związane z sytuacją rodzin w Polsce. Omówiono także zasady dofinansowania z budżetu państwa, tworzenia i utrzymania zróżnicowanych form opieki nad dziećmi do lat trzech. Członkowie komisji zajęli się także kwestią wsparcia rodzin wielodzietnych. Dyskutowano także nad możliwością wprowadzenia religii jako dodatkowego przedmiotu egzaminu maturalnego.

Inną z poruszanych kwestii była ratyfikacji Konwencji Rady Europy w sprawie przeciwdziałania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej oraz zmiany w systemie prawnym wynikające z debaty dotyczącej przemian kulturowych. Komisja dyskutowała także nad sprawami związanymi z organizacją Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie w 2016 r.

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił w rozmowie z PAP, że strona kościelna wyraża "dużą satysfakcję" z działań podejmowanych przez rząd w roku rodziny. "Przedstawiłem nasze propozycje dotyczące karty rodzin wielodzietnych, mówiłem o urlopach macierzyńskich i wychowawczych, mówiliśmy o zmianach w żłobkach, przedszkolach, o polityce senioralnej. Wszystkie te dokonania ostatnich kilkunastu miesięcy są bardzo ciepło przez stronę kościelną przyjmowane" - powiedział.

Wśród oczekiwań artykułowanych przez stronę kościelną Kosiniak-Kamysz wymienił: wzmocnienie wsparcia dla rodzin wielodzietnych, podniesienie progów dochodowych uprawniających do zasiłków i wzmocnienie mediacji przedrozwodowej.

Pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz powiedziała PAP, że przedstawiła informacje na temat stanu przygotowań do ratyfikacji konwencji o przeciwdziałaniu przemocy. "Uzgodniliśmy, że potrzebna jest dodatkowa debata publiczna ze środowiskiem, które się sprzeciwia konwencji. Jej data jeszcze nie jest wyznaczona, ale ustaliliśmy, że się odbędzie i na spokojnie porozmawiamy tylko o konwencji: o pojęciach, które w niej występują, co one znaczą i jak ma wyglądać jej ewentualne wdrażanie. Ja ze swojej strony postaram się przygotować wyczerpujące materiały" - podkreśliła.

"W jakimś stopniu ta debata cały czas się odbywa, ale rozumiem, że jest potrzebne jeszcze spotkanie dodatkowe i nie mam nic przeciwko temu, żeby je zorganizować. Wniosek o ratyfikację wysłałam już na Radę Ministrów, ale nie została jeszcze wyznaczona data, kiedy rząd się nią zajmie" - dodała Kozłowska-Rajewicz.

Podczas spotkania stronę rządową reprezentowali m.in.: minister administracji i cyfryzacji Michał Boni, szef kancelarii premiera Jacek Cichocki, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas, pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. Wśród przedstawicieli episkopatu byli m.in.: metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga, sekretarz KEP bp Wojciech Polak. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

pro/ js/ akw/ skz/ abr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)