Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja rządu i samorządu m.in. o działaniu komisji regulacyjnych

0
Podziel się:

Szef MAC Michał Boni przyznał, że po rozwiązaniu Komisji Majątkowej
pojawiło się szereg problemów, ale - jak zapewnił - wszystkie są po kolei wyjaśniane. Dodał
jednocześnie, że jest jeszcze kilka komisji regulacyjnych i kilka obszarów "niewątpliwie bardzo
trudnych".

Szef MAC Michał Boni przyznał, że po rozwiązaniu Komisji Majątkowej pojawiło się szereg problemów, ale - jak zapewnił - wszystkie są po kolei wyjaśniane. Dodał jednocześnie, że jest jeszcze kilka komisji regulacyjnych i kilka obszarów "niewątpliwie bardzo trudnych".

Boni, który uczestniczył w środowym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu, poinformował, że poprosił, aby jednym z punktów obrad była sprawa odzyskiwania majątków przez Kościoły, działanie komisji regulacyjnych oraz rozwiązywanie problemów finansowych między państwem a związkami wyznaniowymi i Kościołami.

"Procedury w obrębie Komisji Majątkowej, która działała w obszarze współpracy, relacji między państwem a Kościołem katolickim, zostały zakończone, a komisja została rozwiązana. Pojawiło się szereg problemów, ale wszystkie je po kolei wyjaśniamy. Natomiast mamy jeszcze kilka komisji i kilka obszarów niewątpliwie bardzo trudnych" - podkreślił minister administracji i cyfryzacji.

Podkreślił, że bardzo by chciał - dbając o dobre relacje z Kościołami i związkami wyznaniowymi - spowodować, aby te prace przebiegały sprawnie. Zwrócił uwagę, że samorząd jest bardzo często uczestnikiem różnego rodzaju dyskusji i poszukiwania rozwiązań, dlatego prosi samorządowców o otwartość i sygnalizowanie ewentualnych problemów.

Boni przyznał, że w opinii różnych instytucji międzynarodowych, Polska nie zawsze wypełnia oczekiwania, jeśli chodzi o rozwiązywanie problemów majątkowych.

"Ale nasze stanowisko jest takie, że to, co robimy drogą komisji regulacyjnych, poszukiwanie rozwiązań, ugód, jest chyba najlepszym sposobem" - podkreślił. "Jeśli są sprawy, które trafiają do sądów, to trafiają do sądów i nie zamierzamy jakoś w większym stopniu realizować tych akcji, działań, nie żeby komukolwiek robić wbrew, tylko patrzymy też na możliwości państwa" - zaznaczył.

"Im szybciej jasno określimy, czy mamy jakieś rozwiązanie, czy możemy się podjąć pracy na rzecz ugody, czy nie, to też będzie dla nas precyzyjna informacja. I bardzo byśmy prosili tam, gdzie to możliwe i gdzie państwo jesteście, o sporządzanie takiego bilansu" - mówił minister do samorządowców.

Bilans działania czterech funkcjonujących komisji regulacyjnych przedstawił na posiedzeniu komisji dyrektor departamentu wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych MAC Józef Różański.

Obecnie działają: Komisja Regulacyjna ds. Gmin Wyznaniowych Żydowskich; ds. Kościoła ewangelicko-augsburskiego; ds. Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz Międzykościelna Komisja Regulacyjna - obejmująca, jak tłumaczył Różański, tzw. Kościoły mniejszościowe.

Dyrektor przypomniał, że nie funkcjonuje już Komisja Majątkowa rozpatrująca wnioski złożone przez Kościół katolicki. Podkreślił, że rozpatrzyła ona ponad 2,8 tys. wniosków, a te, którymi się nie zajęła, będą rozpatrywane przez sądy powszechne.

Do komisji ds. Kościoła prawosławnego wpłynęły 472 wnioski; do rozpatrzenia pozostało jeszcze 236 spraw. Z kolei do komisji ds. Kościoła ewangelicko-augsburskiego wpłynęło 1200 wniosków, pozostało jeszcze 235 spraw. Komisja ds. Gmin Wyznaniowych Żydowskich otrzymała 5544 wnioski, z czego 3238 nie zostało jeszcze rozpatrzonych. Jeśli chodzi o Międzykościelną Komisję Regulacyjną ze 170 spraw, pozostało ok. 100.

"W związku z tym postanowiliśmy po prostu zintensyfikować prace, by wspólnie - administracja rządowa, samorządowa, władze poszczególnych Kościołów - zacząć bardziej efektywnie w tej materii współpracować" - dodał Różański. Podkreślił, że współpraca komisji z poszczególnymi jednostkami samorządu terytorialnego "generalnie układa się bardzo dobrze". "Świadczą o tym ugodowe rozstrzygnięcia spraw" - zaznaczył.

Różański poinformował, że rząd zdecydował, iż komisje regulacyjne działające przy MAC powinny kontynuować pracę. "Celem tej działalności jest szybkie zakończenie poszczególnych postępowań, rozpatrzenie wniosków rewindykacyjnych, jak najszybsze definitywnie zamknięcie spraw zwrotu majątku kościelnego, który znalazł się w posiadaniu i jednostek samorządu terytorialnego, i Skarbu Państwa" - zaznaczył.

Komisje regulacyjne powstały po 1989 r. Regulują one sprawy majątkowe poszczególnych Kościołów i związków wyznaniowych.

Najdłużej działającą była Komisja Majątkowa rozpatrująca wnioski złożone przez Kościół katolicki powołana w 1989 r. Decyzja o likwidacji komisji miała związek m.in. z krytyką jej działalności. Media donosiły, że nie weryfikowano wycen gruntów przedstawianych przez rzeczoznawców Kościoła; nie było możliwości odwołania się od decyzji komisji. Około 200 sprawami, których komisja nie zdążyła rozpatrzyć, mogą zająć się sądy.(PAP)

sdd/ par/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)