Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja sejmowa pozytywnie o kandydatach na ambasadorów

0
Podziel się:

Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych pozytywnie zaopiniowała w czwartek
kandydatów na ambasadorów: w Azerbejdżanie - Michała Łabendę oraz we Włoszech, na Malcie i w
Republice San Marino - Wojciecha Ponikiewskiego.

Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych pozytywnie zaopiniowała w czwartek kandydatów na ambasadorów: w Azerbejdżanie - Michała Łabendę oraz we Włoszech, na Malcie i w Republice San Marino - Wojciecha Ponikiewskiego.

Łabenda mówił m.in., że ważnym aspektem stosunków z Azerbejdżanem są kwestie gospodarcze, a przede wszystkim energetyczne. Dużą wartością w kontaktach polsko-azerbejdżańskich są także intensywne i merytoryczne spotkania na różnych szczeblach - mówił, dodając, że należy rozwijać te współpracę, także na szczeblu lokalnym.

Jak podkreślił, jako ambasador, zamierza wspierać niezbyt liczną, ale "silnie zakorzenioną" Polonię w Azerbejdżanie i utrwalać pamięć o polskim wkładzie w kulturę tego kraju.

Ponikiewski podkreślał z kolei, że Polskę i Włochy łączą historyczne stosunki. Jak tłumaczył, jako ambasador chciałby nadać wyższą dynamikę stosunkom polsko-włoskim. Warto organizować regularne dwustronne szczyty międzyrządowe i konsultacje - mówił. Zapowiedział także działania promocyjne na rzecz ekspansji polskiego eksportu. "Marzy mi się zorganizowanie we Włoszech roku polskiego. (...) Bardzo leży mi też na sercu dokończenie budowy Centrum Informacji na Monte Cassino" - powiedział.

Michał Rafał Łabenda urodził się w 1974 roku we Wrocławiu. Ukończył arabistykę na Kazachskim Uniwersytecie Państwowym im. Al.-Farabi. Uzyskał także tytuł doktora nauk humanistycznych w Instytucie Orientalistycznym UW. Zna języki: angielski, arabski, francuski, jidysz, kazachski, niemiecki, rosyjski oraz uzbecki.

W latach 1999-2002 rozpoczął pracę w MSZ w Departamencie Azji, Australii i Ameryki Łacińskiej na stanowisku aplikanta, podreferendarza i referendarza. W latach 2002-2005 był II sekretarzem w ambasadzie RP w Taszkencie. W 2006 roku pracował w MSZ - w Departamencie Europy na stanowisku II sekretarza.

W latach 2006-2007 był II, a następnie I sekretarzem w ambasadzie RP w Waszyngtonie. Od 2007 roku do teraz pełnił stanowisko radcy i zastępcy dyrektora w Departamencie Wschodnim w MSZ.

Jest żonaty, ma syna Jana.

Wojciech Ponikiewski urodził się w 1963 r. w Rabacie. Ukończył ekonomię (kierunek: handel zagraniczny) na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny). Uzyskał także dyplom w zakresie integracji europejskiej w Europejskim Centrum Uniwersyteckim w Nancy we Francji oraz dyplom w zakresie ekonomiki rozwoju (otrzymany z "Wielkim Wyróżnieniem") na Katolickim Uniwersytecie w Louvain w Belgii.

Zna języki: francuski, angielski (egzamin resortowy), włoski (znajomość bardzo dobra) oraz hiszpański (egzamin ONZ)
.

W latach 1990-1995 był III i II sekretarzem w Stałym Przedstawicielstwie RP przy ONZ w Nowym Jorku, gdzie zajmował się głównie kwestiami ekonomicznymi i ochroną środowiska oraz problematyką konfliktu na Bałkanach w Radzie Bezpieczeństwa.

W latach 1995-1997 konsultant w ONZ, w tym ds. Ochrony Środowiska (UNEP) w Nowym Jorku i Nairobi. W latach 1997-1998 pracował w MSZ w Departamencie Systemu Narodów Zjednoczonych na stanowisku radcy. Był negocjatorem z ramienia MSZ Protokołu z Kioto. Od 1998 do 2001 był dyrektorem Departamentu ds. Ekonomiczno-Społecznych ONZ, gdzie odpowiadał za współpracę z agencjami NZ w dziedzinie ekonomicznej i społecznej oraz za przygotowanie fundamentów polskiego systemu pomocy rozwojowej.

W latach 2001-2008 pracował w ambasadzie RP w Rzymie na stanowisku ministra pełnomocnego i szefa wydziału politycznego. Do chwili obecnej zatrudniony jest w MSZ na stanowisku dyrektora w Departamencie Zagranicznej Polityki Ekonomicznej, a także dyrektora w Departamencie Ameryki. (PAP)

sdd/ la/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)