Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
18.09.2012 16:09

Komisja senacka jednogłośnie za akcesją Chorwacji do UE

Senacka komisja spraw zagranicznych jednogłośnie opowiedziała się we wtorek za przyjęciem ustawy wyrażającej zgodę na ratyfikację przez prezydenta Bronisława Komorowskiego traktatu w sprawie przystąpienia Chorwacji do Unii Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Senacka komisja spraw zagranicznych jednogłośnie opowiedziała się we wtorek za przyjęciem ustawy wyrażającej zgodę na ratyfikację przez prezydenta Bronisława Komorowskiego traktatu w sprawie przystąpienia Chorwacji do Unii Europejskiej.

Na posiedzeniu senackiej komisji spraw zagranicznych, mimo burzliwej debaty sejmowej w ubiegłym tygodniu, nie doszło do sporów politycznych w sprawie trybu ratyfikacji traktatu.

Kwestię tę poruszył jednak senator PiS Jan Maria Jackowski, który pytał obecną na posiedzeniu wiceszefową MSZ Grażynę Bernatowicz, czy ze względów konstytucyjnych nie byłoby lepiej zastosować trybu opisanego w art. 90 konstytucji, gdyż - jak podkreślił - przyjęcie nowego kraju do wspólnoty zmienia siłę i pozycję Polski w UE.

Tryb ten zastrzeżony jest dla umów, na podstawie których Polska przekazuje kompetencje organów państwowych organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu. Ustawa wyrażająca zgodę na ratyfikację takiej umowy międzynarodowej uchwalana jest większością 2/3 głosów. W tym trybie możliwe jest również przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego.

Bernatowicz tłumaczyła, że ratyfikacja powinna odbywać się za pomocą uproszczonego trybu opisanego w art. 89 ustawy zasadniczej. Przewiduje on, że aktu ratyfikacji dokonuje prezydent, a parlament przyjmuje jedynie zwykłą większością ustawę, która mu na to zezwala.

Jak podkreśliła, traktat nie przekazuje nowych kompetencji ani nie zmienia zasad wykonywania tych kompetencji, a jedynie dostosowuje procedury funkcjonujące w UE do faktu przyjęcia nowego państwa członkowskiego.

"Tryb opisany w art. 90. jest bardzo wyjątkowy i powinien być stosowany w szczególnych przypadkach. Jeżeli zastosowaliśmy go przy każdy rozszerzeniu, a chciałabym przypomnieć, że nie był stosowany przy rozszerzeniu UE o Bułgarię i Rumunię, to stworzylibyśmy niebezpieczny precedens, który mógłby być stosowany w każdym przypadku o charakterze proceduralnym, co niewątpliwie utrudniłoby Polsce funkcjonowanie w europejskiej wspólnocie" - zaznaczyła.

W miniony piątek Sejm przyjął rządową ustawę dotyczącą ratyfikacji traktatu o akcesji Chorwacji do UE. Wcześniej Sejm odrzucił projekt uchwały PiS, który przewidywał, że ratyfikacja traktatu akcesyjnego Chorwacji do UE odbędzie się większością 2/3 głosów. Kluby PiS i SP nie wykluczają skargi do TK w sprawie trybu ratyfikacji.

Debata w Senacie nad ustawą ratyfikującą traktat ws. przystąpienia Chorwacji do UE odbędzie się na najbliższym posiedzeniu izby, które planowane jest w dniach 2-4 października. (PAP)

agy/ eaw/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz