Notowania

wiadomości
06.02.2013 13:41

Komisja sprawiedliwości wznowiła prace nad ustawą o sądach

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka wznowiła w środę prace nad obywatelskim projektem ustawy o okręgach sądowych, mającej zmienić zasady tworzenia sądów. Przeciw wznawianiu prac nad projektem byli tylko posłowie PO.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka wznowiła w środę prace nad obywatelskim projektem ustawy o okręgach sądowych, mającej zmienić zasady tworzenia sądów. Przeciw wznawianiu prac nad projektem byli tylko posłowie PO.

Wniosek opozycji o wznowienie zawieszonych w styczniu prac nad projektem został poparty przez członków komisji z PiS, Ruchu Palikota, SLD i Solidarnej Polski, a także przez koalicyjne PSL - dało to 12 głosów. Przeciw wznawianiu było dziewięcioro posłów PO; nie uzyskali większości i komisja zajęła się dalszą pracą nad projektem.

Impulsem do opracowania (w maju zeszłego roku) obywatelskiego projektu ustawy o okręgach sądowych stały się ówczesne zapowiedzi resortu sprawiedliwości dotyczące zniesienia niektórych sądów rejonowych. Na mocy rozporządzenia ministra Gowina od 1 stycznia 2013 r. 79 najmniejszych sądów rejonowych zostało przekształconych w wydziały zamiejscowe sąsiednich sądów. Projekt ustawy, nad którym od listopada zeszłego roku pracuje komisja wyszczególnia poszczególne sądy i określa ich okręgi. Każda zmiana okręgu musiałaby więc w przyszłości następować w trybie nowelizacji ustawy tak, by minister nie mógł takich zmian dokonywać rozporządzeniem.

Prace komisji były już dwukrotnie zawieszane i wznawiane - w listopadzie zeszłego roku i w styczniu. Platforma argumentuje, że komisja powinna wstrzymać się z pracami do czasu rozstrzygnięcia przez Trybunał Konstytucyjny, czy reorganizacja sądów rejonowych, jaką z początkiem roku przeprowadził minister sprawiedliwości, była zgodna z prawem. Opozycja uważa, że nie trzeba czekać na ten wyrok (nie ma jeszcze terminu rozprawy w TK).

O tym, że obywatelski projekt może być szkodliwy dla zarządzania sądami, a obecnie system działa dobrze, przekonany jest wiceminister sprawiedliwości Wojciech Hajduk. Jak mówił w środę posłom z komisji, wszyscy zarządzający wymiarem sprawiedliwości wiedzą, że dokonane zmiany były konieczne dla lepszego zarządzania. "Czy sędziowie są w jakiś sposób uprzywilejowani komunikacyjnie, że nie mogą dojeżdżać do miejsca pracy, a inni obywatele mogą?" - pytał wiceminister, odnosząc się do zarzutów, że sędziowie będą musieli dojeżdżać do nowych miejsc pracy w sądach poza ich miejscem zamieszkania.

"Sądy pracują jak pracowały - nic się nie stało. Żaden z zarzutów stawianych ministerstwu się nie potwierdził - paraliżu nie było, a może być lepiej, dzięki możliwości zastępowania się sędziów. Żadna sprawa karna nie jest prowadzona od początku z powodu reorganizacji" - zapewniał, odnosząc się do zarzutów, że wiele procesów będzie musiało ruszyć od nowa w związku ze zmianą siedziby głównej reorganizowanych sądów. Jak powiedział Hajduk, w nowym roku od początku musiało się rozpocząć 26 procesów w sądach rejonowych - ale to nie z powodu reorganizacji, tylko z innych względów - chorób lub przeniesień sędziów.

Zarazem Hajduk powiedział, że w Polsce nie będzie więcej sędziów, niż obecna liczba około 10 tys. osób, bo nie ma takiej potrzeby. "Są rzeczy, których nie należy czynić na złość - nawet ministrowi. Musimy wszyscy dbać o państwo" - apelował Hajduk, co spotkało się z protestem prowadzącego obrady komisji jej wiceprzewodniczącego Stanisława Piotrowicza (PiS). "Protestuję przeciw twierdzeniom, że obywatelska inicjatywa ustawowa jest na złość ministrowi. Ona powstała w trosce o wymiar sprawiedliwości" - podkreślił. (PAP)

wkt/ pz/ ura/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz