Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja SZ pozytywnie o kandydacie na ambasadora w Austrii

0
Podziel się:

Sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała w czwartek
kandydata na ambasadora w Austrii Artura Lorkowskiego. Posłowie nie byli jednak jednogłośni.
Zwracali uwagę, że choć kandydat jest przygotowany merytorycznie, brakuje mu doświadczenia
dyplomatycznego.

Sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała w czwartek kandydata na ambasadora w Austrii Artura Lorkowskiego. Posłowie nie byli jednak jednogłośni. Zwracali uwagę, że choć kandydat jest przygotowany merytorycznie, brakuje mu doświadczenia dyplomatycznego.

Przedstawiając swoją koncepcję pracy Lorkowski wskazał sześć obszarów: agenda europejska, pogłębianie współpracy w regionie Europy Środkowej, dbanie o realizację polskiej polityki wobec wschodniego sąsiedztwa UE, wspieranie polskiej gospodarki, umacnianie pozytywnego wizerunku Polski oraz wsparcie dla Polonii.

Zwrócił uwagę, że jesienią w Austrii odbędą się wybory parlamentarne, które mogą doprowadzić do dość poważnej korekty na austriackiej scenie politycznej. "Austria to miejsce, gdzie będzie prowadzona dyskusja na temat przyszłości UE w kontekście wyborczym oraz w kontekście pojawiania się eurosceptycznych głosów w austriackiej polityce" - zauważył Lorkowski. Jak dodał, dotyczy to w szczególności przyszłości europejskiego sektora finansowego i jego stabilizacji.

Zadeklarował, że będzie chciał w Wiedniu promować Grupę Wyszehradzką i pokazywać ją jako sojusz, który jest silny wspólnotą interesów, a nie tylko deklaracjami współpracy. A także - mówił - pokazywać jak współpraca Grupy Wyszehradzkiej z Austrią może pogłębiać współdziałanie w ramach samej grupy. "Przykładem jest plan budowy w ramach Grupy Wyszehradzkiej zintegrowanego rynku gazowego" - zaznaczył Lorkowski.

Według niego "polityka Austrii wobec Partnerstwa Wschodniego jest dużym wyzwaniem". "Mamy świadomość pełnego pragmatyzmu partnerów austriackich wobec bezpośredniego wschodniego sąsiedztwa UE. Będziemy jednak chcieli pokazywać, że te projekty, które Austria stawia sobie, jako priorytetowe w stosunku do partnerów ze Wschodu mają szansę realizacji wtedy, gdy za wschodnimi granicami UE mamy stabilny obszar polityczny i gospodarczy" - zadeklarował.

Zapowiedział, że będzie też zabiegał o wzmacnianie współpracy gospodarczej między Polską i Austrią oraz o przyciąganie austriackich inwestorów do naszego kraju. Jak mówił, będzie też kontynuował zabiegi o przyznanie Polonii statusu mniejszości narodowej.

Posłowie z uznaniem wypowiadali się o kompetencjach merytorycznych kandydata, jednocześnie zwracali uwagę, że brakuje mu doświadczenia w pracy dyplomaty. Tadeusz Iwiński (SLD) zauważył, że w przeszłości placówkę w Austrii obejmowali ambasadorzy o "ciężkiej wadze politycznej" m.in. Władysław Bartoszewski czy prof. Irena Lipowicz. "A tu mamy do czynienia z zawodnikiem bardzo ambitnym, ale zawodnikiem wagi średniej w dyplomacji" - zaznaczył.

Wiceminister SZ Beata Stelmach podkreśliła, że wskazując Lorkowskiego, jako kandydata na ambasadora w Wiedniu MSZ brało pod uwagę wszystkie aspekty. "Ministerstwo uznało, że przede wszystkim należy postawić na kompetencje merytoryczne" - powiedziała. Podkreśliła też, że Lorkowski ma duże doświadczenie w zakresie zarządzania ludźmi, bo kierował w MSZ wieloma projektami.

Artur Lorkowski urodził się w 1974 r. w Sierpcu. W 1999 r. ukończył ekonomię w Szkole Głównej Handlowej (specjalizacja międzynarodowe stosunki gospodarcze i polityczne). Równolegle ukończył prowadzone w języku niemieckim dwuletnie Studium Nauk Społecznych i Gospodarczych. Studiował też makroekonomię oraz ekonomię integracji europejskiej na Uniwersytecie w Getyndze.

W latach 1999-2001 studiował w Krajowej Szkole Administracji Publicznej. W czasie nauki w KSAP odbył staż w Kancelarii Premiera Bawarii.

W latach 2003-2009 pracował w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej. Przez pierwsze dwa lata pracy w UKIE odpowiadał za prowadzenie negocjacji akcesyjnych w zakresie polityki regionalnej, rolnictwa oraz bezpieczeństwa żywności.

Od 2003 r. był zastępcą dyrektora Departamentu polityki Integracyjnej UKIE. Odpowiadał za koordynowanie stanowiska Polski w Radzie UE w zakresie: transportu i energii, konkurencyjność, środowisko, rolnictwo i rybołówstwo, sprawy społeczne i zatrudnienie oraz kultura i młodzież.

Uczestniczył m.in. w negocjacjach części energetycznej Traktatu z Lizbony, pakietu klimatyczno-energetycznego, zniesienia rosyjskiego embargo dla polskich produktów rolnych oraz reformy wspólnej polityki rolnej UE.

Po połączeniu MSZ i UKIE w 2010 r. został członkiem służby dyplomatycznej i rozpoczął pracę na stanowisku zastępcy dyrektora Departamentu Polityki Ekonomicznej w MSZ. W 2010 r. uczestniczył w negocjacjach polsko-rosyjskiego porozumienia gazowego.

W 2005 r. został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, a w 2011 r. Złotym Krzyżem Zasługi. Zna biegle angielski i niemiecki, a także komunikatywnie rosyjski. Jest żonaty, ma syna. (PAP)

mzk/ par/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)