Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja SZ pozytywnie o kandydacie na ambasadora w Indonezji

0
Podziel się:

Sejmowa komisja spraw zagranicznych jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała w
środę kandydaturę Tadeusza Szumowskiego na ambasadora RP w Republice Indonezji i w Demokratycznej
Republice Timoru Wschodniego oraz przy Stowarzyszeniu Narodów Azji Południowowschodniej ASEAN.

Sejmowa komisja spraw zagranicznych jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała w środę kandydaturę Tadeusza Szumowskiego na ambasadora RP w Republice Indonezji i w Demokratycznej Republice Timoru Wschodniego oraz przy Stowarzyszeniu Narodów Azji Południowowschodniej ASEAN.

Wiceminister spraw zagranicznych Beata Stelmach podkreśliła, że Szumowski należy do grupy najbardziej doświadczonych dyplomatów. "Biorąc pod uwagę bardzo dobre merytoryczne przygotowanie kandydata, jego dotychczasowe doświadczenie zawodowe, a także doskonałą znajomość problematyki regionu, pragnę rekomendować Tadeusza Szumowskiego na stanowisko ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego" - powiedziała wiceminister.

Szumowski przedstawiając koncepcje swojej pracy jako ambasadora podkreślił, że Indonezja to czwarte pod względem ludności państwo świata, trzecia pod względem wielkości demokracja świata, państwo z największą populacją wyznawców islamu, a jednocześnie państwo świeckie, członek G20 (ponad 6 proc. PKB w ciągu ostatnich dziesięciu lat), piętnasta gospodarka świata.

Zapowiedział, że jako ambasador będzie działał na rzecz zwiększenia polskiego eksportu do Indonezji w celu wyrównania niekorzystnego dla Polski bilansu handlowego. "Najistotniejszą kwestią jest skuteczne wywieranie presji na partnerze indonezyjskim na rzecz zwiększenia otwartości rynku. Indonezja należy do krajów najbardziej restrykcyjnych pod względem dopuszczania towarów i usług pochodzących z krajów wysokorozwiniętych" - powiedział Szumowski.

Podkreślił, że bardzo istotnym obszarem współpracy i szansą dla polskich firm jest przemysł górniczo-wydobywczy. "Indonezja to kraj wielkich złóż węgla. W Indonezji mają swe przedstawicielstwa dwie wielkie firmy specjalizujące się w produkcji i eksporcie urządzeń górniczych Kopex i Famur" - zaznaczył.

Szumowski zadeklarował, że będzie działał na rzecz wzmocnienia współpracy regionalnej między Polską a Indonezją, a także dążył do zawarcia porozumienia w dziedzinie transportu i infrastruktury oraz memorandum w sprawie współpracy w dziedzinie ochrony środowiska. "Podpisanie tych umów otworzyłoby drogę dla polskich firm do udziału w przetargach" - podkreślił.

Zadeklarował też współpracę z indonezyjskim partnerem w zakresie działań demokratyzacyjnych w krajach trzecich. Zapewnił, że jako ambasador będzie starał się wspierać polskich misjonarzy obecnych w Indonezji. "Dysponując ograniczonymi środkami na pomoc rozwojową, będę z uwagą wsłuchiwał się w ich głosy i potrzeby" - powiedział.

Tadeusz Szumowski urodził się w 1951 roku w Warszawie. W 1975 roku ukończył studia magisterskie w Instytucie Historii Uniwersytetu Warszawskiego, a w 1980 roku także studia doktoranckie.

Pracę w MSZ rozpoczął w 1990 roku jako starszy radca w Departamencie Personalnym. W latach 1990-1994 pełnił funkcję radcy, a następnie charge d'affaires w ambasadzie w Londynie. Następnie w latach 1994-1997 był szefem Departamentu Afryki, Azji, Australii i Oceanii w MSZ.

Od 1997 roku do 2001 roku pełnił funkcję ambasadora RP w Australii.

Od 2002 do 2006 roku pracował w centrali MSZ w Warszawie, kolejno w: Departamencie Strategii i planowania Polityki Zagranicznej, Archiwum i w Biurze Kadr i Szkolenia.

W latach 2006-2010 był ambasadorem RP w Irlandii. Od 2011 do chwili obecnej pracuje w Departamencie Azji i Pacyfiku w MSZ.

Zna biegle angielski, francuski i rosyjski; posługuje się irlandzkim.

Szumowski jest żonaty, ma troje dzieci. (PAP)

mzk/ as/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)