Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja SZ pozytywnie o kandydaturze Sobkowa na ambasadora w Londynie

0
Podziel się:

Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych pozytywnie zaopiniowała w środę
kandydaturę Witolda Sobkowa na ambasadora Polski w Londynie.

Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych pozytywnie zaopiniowała w środę kandydaturę Witolda Sobkowa na ambasadora Polski w Londynie.

Witold Sobków od 2010 r. jest ambasadorem Polski przy ONZ. Ukończył filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim w 1984 r., a trzy lata później także filologię włoską. Od 2001 r. jest urzędnikiem Służby Cywilnej.

Swoją pracę w MSZ rozpoczął w 1991 r. w Departamencie Europy. W latach 1993-2000 pracował jako radca-minister pełnomocny w polskiej ambasadzie w Londynie, w latach 2001-2002 wrócił do pracy w centrali MSZ, gdzie pełnił m.in. funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Europy Zachodniej.

W latach 2002-2006 był ambasadorem w Dublinie. W 2006 r. pełnił funkcję wiceministra spraw zagranicznych. Został jednak z tej funkcji odwołany. Media spekulowały, że powodem dymisji był konflikt z ówczesną minister spraw zagranicznych Anną Fotygą.

W 2007 r. Sobków został dyrektorem politycznym w MSZ, po czym został wysłany na placówkę do Nowego Jorku.

Kandydat na ambasadora w Londynie zna angielski i włoski, jest żonaty, ma 2 dzieci.

Sobków, przedstawiając na posiedzeniu komisji wizję swojej pracy na placówce, mówił możliwościach zacieśnienia współpracy Polski z Wielką Brytanią. Ocenił, że można ją oprzeć na "sojuszach ad hoc" (różne układy koalicyjne o zmiennym składzie w zależności od interesów).

Zdaniem dyplomaty biorąc pod uwagę potencjał polityczny Warszawy i Londynu, można mówić o układzie partnerskim, w którym mogłyby być realizowane interesy obu krajów.

Zwrócił też uwagę na zagadnienia potencjalnie różniące oba państwa. Zaliczył do nich m.in. negocjacje wieloletniego budżetu UE. Brytyjczycy chcieliby bowiem zamrożenia wydatków unijnych na obecnym poziomie, natomiast Polsce zależy na ich wzroście.

Sobków podkreślił, że Wielka Brytania niechętnie patrzy też na zacieśnianie polityki obronnej UE, do czego dąży nasz rząd. Dodał jednak, że w jakimś sensie łączy nas to, że dla Zjednoczonego Królestwa NATO jest najistotniejszą instytucją, jeśli chodzi o zapewnienie Europie bezpieczeństwa.

Jego kandydaturę poparło 11 posłów komisji, pięcioro było przeciw. (PAP)

stk/ son/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)