Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja Trójstronna ws. reformy emerytalnej - przełożona

0
Podziel się:

Zapowiadane na piątek posiedzenie zespołu ubezpieczeń Komisji Trójstronnej
ws. reformy emerytalnej zostało przełożone na 17 grudnia - poinformował PAP przewodniczący zespołu
prof. Jan Klimek.

Zapowiadane na piątek posiedzenie zespołu ubezpieczeń Komisji Trójstronnej ws. reformy emerytalnej zostało przełożone na 17 grudnia - poinformował PAP przewodniczący zespołu prof. Jan Klimek.

Minister w kancelarii premiera Michał Boni powiedział w czwartek PAP, że przygotowane przez jego zespół założenia zmian w organizacji i funkcjonowaniu Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE)
- z którymi kilkanaście dni temu zapoznał Komisję Trójstronną (KT) - trzeba zmienić. Potwierdził, że z tego powodu nie odbędzie się zaplanowane na piątek posiedzenie zespołu ubezpieczeń Komisji.

Nad reformą emerytalną pracuje kilka zespołów, m.in. zespół Boniego, Rada Gospodarcza przy premierze, KT. W ciągu ostatnich kilku dni premier Donald Tusk mówił na konferencjach prasowych, że rząd rozważa obniżenie składki przekazywanej do OFE (obecnie do OFE trafia 7,3 proc. pensji pracownika, zaś do ZUS 12,2 proc.) oraz wprowadzenie specjalnych obligacji emerytalnych.

Obligacje emerytalne to papiery skarbowe, które musiałyby kupować fundusze emerytalne, ale nie mogłyby nimi swobodnie obracać. Byłyby one oprocentowane na poziomie wzrostu PKB.

Zgodnie z przygotowanymi przez zespół Boniego założeniami zmian w ustawie o organizacji i funkcjonowaniu OFE, mają powstać dwa subfundusze emerytalne A i C. Pierwszy inwestowałby dynamicznie, głównie w akcje. Drugi - bezpiecznie, przede wszystkim w obligacje. Na pięć lat przed emeryturą wszystkie środki ubezpieczonych byłyby obligatoryjne przekazywane do subfunduszu C. Inne propozycje dotyczą m.in. zmniejszenia opłaty pobieranej od składek przekazywanych do OFE oraz likwidacji akwizycji na rzecz OFE.

W założeniach nie ma natomiast mowy o obniżeniu składki kierowanej do OFE ani o obligacjach emerytalnych - to są elementy, które mają być uwzględnione w nowym dokumencie.

Zdaniem Boniego, proces legislacyjny związany ze zmianami w OFE powinien zakończyć się w I kwartale 2011 r. Zmiany w OFE mogłyby wówczas wejść w życie w II kwartale przyszłego roku.

Anna Grabowska (PAP)

awk/ je/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)