Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja Wspólna o mediach i polityce prorodzinnej

0
Podziel się:

Powołanie "okrągłego stołu" w celu omówienia sytuacji mediów publicznych i
ustanowienie podkomisji, która ma wypracować sposoby realizowania polityki prorodzinnej - to
niektóre ustalenia czwartkowych obrad Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu.

Powołanie "okrągłego stołu" w celu omówienia sytuacji mediów publicznych i ustanowienie podkomisji, która ma wypracować sposoby realizowania polityki prorodzinnej - to niektóre ustalenia czwartkowych obrad Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu.

Współprzewodniczący Komisji, metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź powiedział PAP, że zaproponował stronie rządowej medialny "okrągły stół". Jak wyjaśnił, jego istotą byłoby stworzenie różnym środowiskom możliwości wypowiedzenia się na temat sytuacji mediów publicznych i kształtu ustawy medialnej. Biskup podał, że na spotkaniu dyskutowano także nad formą finansowania mediów, co jak się wyraził, "nie jest kwestią łatwą do rozwiązania".

Wiceprzewodniczący Komisji poinformował w rozmowie z PAP, że wśród omawianych tematów było także funkcjonowanie Komisji Majątkowej. Jak powiedział abp Głódź, strona kościelna podnosiła, że proces odzyskiwania majątku utraconego w PRL trwa zbyt długo. Dodał, że wciąż ok. 10 proc. takich spraw nie zostało załatwionych, "co jest wielką krzywdą dla Kościoła".

Hierarcha podał, że członkowie komisji poruszyli także kwestię polityki prorodzinnej i funkcjonowania podpisanej na poprzednim posiedzeniu komisji w listopadzie ub.r. deklaracji w tej sprawie. Tekst wymieniał dziewięć priorytetowych kierunków działań, m.in. zwiększenie nakładów z budżetu państwa na rodzinę oraz przeciwdziałanie kryzysom i rozpadowi rodzin.

Zdaniem arcybiskupa, deklaracja nie jest realizowana. Dlatego też, jak podkreślił, zdecydowano o powołaniu podkomisji, która ma wypracować sposoby urzeczywistnienia zamierzeń zawartych w dokumencie.

Abp Głódź poinformował, że minister Michał Boni zadeklarował, iż rząd będzie robił co w jego mocy by wywiązać się z podjętych zobowiązań. Dodał, że strona kościelna przystała na stanowisko, iż rząd zrealizuje to, na co będzie miał środki.

Rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch powiedział PAP, że szczegółowe ustalenia z posiedzenia komisji zostaną przekazane w komunikacie, który zostanie opublikowany w czwartek lub piątek.

W tym roku mija 60 lat od powołania Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu.

Jak podkreślił sekretarz generalny KEP bp Stanisław Budzik, "komisja stanowiła forum dialogu Kościoła i rządu, w różnych czasach i w różnych sytuacjach".

"Przez 40 lat komisja kościelno-rządowa pracowała w czasach komunistycznych, kolejne 20 lat już w czasach wolności. Można powiedzieć, że historia tej komisji po wojnie to historia Polski i historia Kościoła, w tych dwóch ważnych, a bardzo różniących się od siebie etapach" - uważa biskup.

Jego zdaniem, w państwie komunistycznym dialog był "bardzo trudny", a w ostatnich dwudziestu latach, jest "uczciwy, solidny, ale jednak też niepozbawiony pewnych trudności i napięć".

Pierwsze spotkania strony rządowej i kościelnej miały miejsce w lipcu 1949 roku. Powołano wspólne gremium - Komisję Mieszaną, która zainaugurowała działalność 5 sierpnia 1949 r. W tym samym dniu wydano "Dekret o ochronie wolności sumienia i wyznania". Do grudnia 1949 r. odbyło się 12 spotkań Komisji Mieszanej. Inicjatorem wspólnych spotkań rządu i Episkopatu był prymas Polski kard. Stefan Wyszyński.

Komisja Wspólna liczy dziś 12 członków, po sześciu ze strony kościelnej i rządowej. Czwartkowe posiedzenie odbyło się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów; poprzednie 19 listopada ub. r. zorganizowano w siedzibie KEP.

W weekend hierarchowie wypowiedzieli się w sprawie zmian ustawy medialnej podczas 348. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. W komunikacie napisano m.in., że "biskupi z uwagą obserwują działania wszystkich, od których zależy kształt przyszłej ustawy medialnej i są zaniepokojeni szeregiem poczynań, które mogą zagrozić wprost istnieniu mediów publicznych". Jak ocenili, "zlikwidowanie abonamentu, niepewność wysokości budżetu przeznaczonego na tzw. zadania misji publicznej budzą niepokój o przyszłość Polskiego Radia i Telewizji Polskiej". (PAP)

ktl/ skz/ pz/ jra/

media
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)