Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja Wspólna pozytywnie o bezpłatnej pomocy prawnej

0
Podziel się:

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu
Terytorialnego pozytywnie zaopiniowała w środę założenia do
projektu ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej. Propozycja
przewiduje m.in. utworzenie powiatowych centrów pomocy prawnej dla
niezamożnych.

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego pozytywnie zaopiniowała w środę założenia do projektu ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej. Propozycja przewiduje m.in. utworzenie powiatowych centrów pomocy prawnej dla niezamożnych.

Zgodnie z założeniami przygotowanymi poprzez resort sprawiedliwości darmową pomocą prawną objęci będą również uchodźcy i cudzoziemcy ubiegający się o taki status.

Bezpłatna pomoc prawna - porady prawne, reprezentacji przez profesjonalnego pełnomocnika przed sądami oraz organami administracji państwowej i samorządowej - będzie przeznaczona dla osób niezamożnych, które udokumentują brak własnych środków na jej sfinansowanie.

Według planów pomoc ma być udzielana m.in. przez adwokatów, radców prawnych i doradców podatkowych, których listy prowadzić mają powiatowe centra pomocy na podstawie zestawień przekazanych przez samorządy prawnicze.

Ponadto - jak planuje resort - utworzona ma zostać przy premierze Rada Pomocy Prawnej, której zadaniem ma być m.in. monitorowanie systemu.

Projekt dotyczący nieodpłatnej pomocy prawnej dla najuboższych był już wcześniej przygotowywany i modyfikowany przez poprzednich ministrów sprawiedliwości: Andrzeja Kalwasa, Zbigniewa Ziobrę i Zbigniewa Ćwiąkalskiego. Do tej pory nie doszło jednak do jego uchwalenia.

Założenia do projektu ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i informacji prawnej dla osób fizycznych zostały podane do publicznej wiadomości w lutym. Komisja Wspólna stanowi forum współpracy przy tworzeniu wspólnych stanowisk rządu i samorządu terytorialnego. Do jej zadań należy m.in. opiniowanie projektów aktów prawnych.(PAP)

stk/ ura/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)