Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja za dostosowaniem ustaw podatkowych do nowej PKWiU

0
Podziel się:

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała w czwartek
zaproponowane przez resort finansów zmiany w ustawach o PIT, CIT i podatku ryczałtowym, które
dostosują ich przepisy do nowej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

*Sejmowa Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała w czwartek zaproponowane przez resort finansów zmiany w ustawach o PIT, CIT i podatku ryczałtowym, które dostosują ich przepisy do nowej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. *

Posłowie nie mieli do projektu żadnych merytorycznych uwag. Zgodzili się na wprowadzenie drobnych poprawek redakcyjnych zasugerowanych przez biuro legislacyjne.

Nowelizacja jest związana z zmianą przepisów dotyczących Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). 1 stycznia 2009˙r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów, które wprowadza nową klasyfikację PKWiU.

Obecną klasyfikację należy stosować - do celów opodatkowania PIT, CIT i zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej - do końca 31 grudnia 2010 r.

"Zmianie podlegają te przepisy wskazanych ustaw, które obecnie w swej treści odwołują się do klasyfikacji PKWiU z 1997˙r. Po wejściu w życie przedmiotowego projektu zmienione przepisy będą odwoływać się do nowo wprowadzonej klasyfikacji PKWiU z 2008˙r. Najistotniejszym założeniem projektu jest, aby wejście w życie nowych przepisów nie wpłynęło w żaden sposób na zmianę statusu prawnopodatkowego podatników" - wyjaśnia Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do projektu.

Resort finansów podkreśla, że celem zmian jest jedynie przyporządkowanie nowych symboli i nazw z nowej PKWiU, bez merytorycznej zmiany przepisów podatkowych.

Partner w firmie doradczej KPMG Dariusz Malinowski wyjaśnił PAP, że klasyfikacje PKWiU stosuje się np. przy określaniu rodzajów usług świadczonych w ramach działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem, czy kartą podatkową. Stawka podatku zależy w tym przypadku od rodzaju świadczonych usług. (PAP)

mmu/ drag/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)