Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja za odrzuceniem projektu nowelizacji dot. Komisji Majątkowej

0
Podziel się:

Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych opowiedziała się w środę
za odrzuceniem w pierwszym czytaniu projektu ustawy zmierzającego do zmiany zasad funkcjonowania
Komisji Majątkowej.

Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych opowiedziała się w środę za odrzuceniem w pierwszym czytaniu projektu ustawy zmierzającego do zmiany zasad funkcjonowania Komisji Majątkowej.

Za odrzuceniem projektu nowelizacji ustawy o stosunku państwa do Kościoła zgłoszonego przez 15 posłanek i posłów z SLD, koła poselskiego SdPl i DKP SD głosowało 17 posłów z PiS, PO i PSL; za dalszymi pracami było czworo, jeden się wstrzymał. Taką rekomendację komisja przedstawi Sejmowi na posiedzeniu plenarnym.

Izabella Sierakowska (SdPl) przedstawiając projekt, przywołała zarzuty dotyczące braku jawności prac Komisji i braku trybu odwoławczego od jej decyzji.

Wiceminister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak, zaznaczywszy, że rząd nie ma w tej sprawie formalnego stanowiska, przekonywał, że zapowiedź premiera Donalda Tuska o rozwiązaniu Komisji Majątkowej idzie dalej niż projekt poselski. Dodał, że z 240 pozostających do rozwiązania spraw wiele pozostaje nierozstrzygniętych od kilkunastu lat i zostaną przekazane sądom.

Edward Siarka (PiS), który zgłosił wniosek o odrzucenie projektu, apelował, by pamiętać, że zwracany majątek został kiedyś Kościołowi zabrany. "My się nie zajmujemy sprawiedliwością dziejową, tylko tym, by były stosowane procedury właściwe demokratycznemu państwu" - replikował Marek Borowski (SdPl).

"Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że mamy do czynienia z niekonstytucyjnym stanem prawnym" - argumentował Jerzy Widacki (SdPl).

Projekt zakłada m.in., że w postępowaniu uczestniczyłyby nie tylko strona rządowa i Kościół, ale mogłyby w nich brać udział także samorządy lub inne osoby, które mają prawa do spornej nieruchomości. Zastosowanie miałby kodeks postępowania administracyjnego; decyzje byłyby ogłaszanie w Biuletynie Informacji Publicznej, a w sprawach spornych przysługiwałoby odwołanie do sądu administracyjnego. Liczebność Komisji określałoby rozporządzenie, a nie zarządzenie.

Jak powiedział Siemoniak, dotychczas w trakcie prac Komisji Kościołowi przekazano 60 tys. ha gruntów i wypłacono ponad 107,5 mln zł rekompensat. Wiceminister zastrzegł, że trudno określić wartość gruntów, ponieważ w ostatnich 20 latach ich ceny się zmieniały.(PAP)

brw/ pz/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)