Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja za odrzuceniem projektu ws. oceny z religii na świadectwie

0
Podziel się:

Posłowie Lewicy chcą by ocena z religii nie była umieszczana na świadectwie
szkolnym i wliczana do średniej ocen - zapisali to w projekcie nowelizacji ustawy o systemie
oświaty. W czwartek sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży po pierwszym czytaniu projektu
opowiedziała się za jego odrzuceniem.

Posłowie Lewicy chcą by ocena z religii nie była umieszczana na świadectwie szkolnym i wliczana do średniej ocen - zapisali to w projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty. W czwartek sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży po pierwszym czytaniu projektu opowiedziała się za jego odrzuceniem.

Zgodnie ze nowelizowanym w 2007 r. przez ówczesnego ministra edukacji Romana Giertycha rozporządzeniem w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów, choć udział w zajęciach z religii lub etyki jest nieobowiązkowy, to stopień z tych przedmiotów jest wliczany do średniej ocen na świadectwie szkolnym.

"Projekt ustawy dotyczy bardzo delikatnej materii, jaką jest umieszczanie oceny z religii na świadectwie szkolnym, czyli na dokumencie państwowym. Proponujemy by ocena (...) była umieszcza na odrębnym świadectwie lub zaświadczeniu wystawianym przez instytucję kościelną" - mówił w czwartek na posiedzeniu komisji w imieniu posłów wnioskodawców Artur Ostrowski (Lewica). Przypomniał, że projekt złożono do laski marszałkowskiej dwa lata temu.

Argumentował, że lekcje religii nie są takimi samymi lekcjami jak lekcje innych przedmiotów nauczanych w szkole: programy nauczania religii i podręczniki są zatwierdzane przez władze kościelne, one też decydują, kto będzie w danej szkole uczył religii i oceniają czy robi to dobrze. Jak mówił Ostrowski, uczniowie na lekcjach religii oceniani są nie tylko z wiedzy, lecz też wiary i z zaangażowania religijnego.

Jego zdaniem, na lekcjach religii "dotykana jest ta sfera życia człowieka, której nie da się ocenić". "Nie można porównywać oceny z religii z oceną z żadnego innego przedmiotu, w tym z oceną z etyki" - zaznaczył.

Poseł Lewicy podkreślił, że Polska jest krajem świeckim i neutralnym światopoglądowo, stąd państwo polskie "nie może zachęcać lub odwodzić obywateli od aktywności religijnej". Tymczasem - jak mówił - tak się dzieje, gdyż średnia ocen na świadectwie szkolnym ma wpływ m.in. na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej.

Przypomniał, że w ubiegłym roku Rzymski Trybunał Administracyjny orzekł, iż ocena z religii nie może być umieszczana na świadectwie szkolnym, ani wliczana do średniej ocen, gdyż to narusza laickość nauczania we włoskich szkołach.

Ostrowski dodał, że z konkordatu zawartego między Polską a Stolicą Apostolską nie wynika, że ocena z religii ma być umieszczona na świadectwie szkolnym.

Sławomir Kłosowski (PiS), który złożył wniosek o odrzucenie projektu, zaznaczył, że robi to właśnie ze względu na delikatność materii, jakiej projekt dotyka. Jego zdaniem, również dwa orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie stopni z religii "zobowiązują do tego by podporządkować się tym wyrokom i nie tracić czasu na zbędne dyskusje".

W 1993 r. Trybunał, który na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich Tadeusza Zielińskiego, badał sprawę umieszczania oceny z religii na świadectwie szkolnym uznał, że nie narusza to gwarancji wolności i wyznania. Z kolei w 2009 r. Trybunał orzekł, że wliczanie oceny z religii do średniej ocen na świadectwie jest zgodne z konstytucją. Rozpatrywał wówczas wniosek złożony dwa lata wcześniej przez posłów ówczesnego klubu LiD.

Za odrzuceniem projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty dotyczącym oceny z religii głosowało w czwartek 24 posłów, czworo było przeciwko, nikt nie wstrzymał się od głosu. Negatywne stanowisko wobec projektu zajął też rząd.

Projekt trafi teraz pod obrady Sejmu. Podczas drugiego czytania posłowie nie będą musieli zgłaszać już wniosku o odrzucenie go, gdyż podczas trzeciego czytania głosowany będzie wniosek komisji o odrzucenie. (PAP)

dsr/ ls/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)