Notowania

wiadomości
22.12.2011 12:13

Komisja zaakceptowała projekt budżetu nauki

Sejmowa komisja edukacji pozytywnie zaopiniowała projekt przyszłorocznego budżetu w części poświęconej nauce. Posłowie wnioskują jednocześnie, by w razie wygospodarowania środków przeznaczyć je na podwyżkę dla pracowników uczelni.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sejmowa komisja edukacji pozytywnie zaopiniowała projekt przyszłorocznego budżetu w części poświęconej nauce. Posłowie wnioskują jednocześnie, by w razie wygospodarowania środków przeznaczyć je na podwyżkę dla pracowników uczelni.

Według projektu budżetu na rok 2012 Polska Akademia Nauk dostanie 81,129 mln zł. To o około milion więcej niż w tym roku. Z tej kwoty ponad 17 mln ma być przeznaczone na wynagrodzenia i bieżącą działalność akademii oraz jej jednostek. Prawie 40 mln zł ma wystarczyć na działalność jednostek naukowych i organizacyjnych PAN - takich jak biblioteki, muzea i archiwa. Współpraca z zagranicą, utrzymanie budynków i administracji oraz trzech międzynarodowych instytutów i inne wydatki mają wynieść ponad 24 mln zł.

Natomiast Polski Komitet Normalizacyjny otrzyma 33,8 mln zł, z czego 85 proc. pochłoną wydatki bieżące, głównie wynagrodzenia.

Na wcześniejszym, wtorkowym posiedzeniu komisji edukacji wiceminister nauki Witold Jurek omawiał część projektu budżetu m.in. dotyczącą szkolnictwa wyższego. Jak poinformował, na ten cel zaplanowano ponad 10,3 mld złotych. Natomiast wydatki na naukę w przyszłorocznym projekcie budżetu sięgną 6 miliardów 372 milionów złotych.

Na czwartkowym posiedzeniu posłowie sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży odrzucili poprawkę, złożoną we wtorek przez poseł PiS Marię Nowak. Chciała ona, by w projekcie budżetu, w części poświęconej szkolnictwu wyższemu, zwiększyć środki na działania dydaktyczne z przeznaczeniem na podwyżki płac. Zaproponowała, aby przenieść na ten cel m.in. część środków przeznaczonych w projekcie budżetu na promocję biopaliw.

Przeciwna temu wnioskowi przewodnicząca komisji Urszula Augustyn (PO) podkreślała w czwartek, że pieniądze na naukę na przyszły rok są i tak większe niż w budżecie 2011, a podwyżki płac na uczelniach przewidziano na 2013 r. "Pani minister Kudrycka pokazała, że dba o naukę i szkolnictwo wyższe, że robi co w jej mocy, by porządkować sytuację i zdobywać jak najwięcej pieniędzy. Sądzę, że należy uszanować przygotowany przez ministerstwo budżet" - przekonywała.

Sprzeciwiła się jej Krystyna Łybacka (SLD), zauważając, że utrzymanie wniosku Marii Nowak - nawet jeżeli nie może on zostać w pełni zrealizowany - jest dla Komisji Finansów Publicznych sygnałem, że szkolnictwo wyższe potrzebuje tej kwoty, i że może uda się ją uzyskać ze źródeł innych, niż środki na promocję biopaliw. "Wiem, że do wczoraj zostały negatywnie zaopiniowane dwa budżety jednostek, co daje pewną możliwość przesuwania kwot w budżecie" - sugerowała.

Ostatecznie posłowie komisji edukacji, do swojej opinii dla komisji finansów dołączyli uwagę, "aby w trakcie prac nad budżetem, w przypadku wygospodarowania środków, przeznaczyć je w całości na podwyżkę płac dla pracowników szkół wyższych".

Ostatecznie część projektu budżetu poświęconą nauce komisja edukacji zaopiniowała pozytywnie. Na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych opinię komisji edukacji przedstawi poseł Jerzy Żyżyński (PiS). (PAP)

zan/ tot/ ula/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz