Notowania

wiadomości
18.01.2012 17:04

Komisja zdrowia nie ma uwag do ustawy o składce zdrowotnej rolników

Senacka komisja zdrowia nie zgłosiła poprawek do uchwalonej w ubiegły piątek przez Sejm ustawy o składce zdrowotnej rolników.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Senacka komisja zdrowia nie zgłosiła poprawek do uchwalonej w ubiegły piątek przez Sejm ustawy o składce zdrowotnej rolników. *

Przewodniczący komisji Rafał Klemens Muchacki (PO) zaproponował trzy poprawki doprecyzowujące dotyczące rolników prowadzących tzw. działy specjalne. Jednak, po negatywnej ich ocenie reprezentującego rząd wiceministra zdrowia Jakuba Szulca, wycofał je.

Pozostali senatorowie nie zgłaszali poprawek. Całość ustawy poprało 4 senatorów, a czterech się wstrzymało. Nikt nie zagłosował przeciw.

Ustawa zakłada, że rolnicy zapłacą za osobę 1 zł od hektara w gospodarstwach mających ponad 6 tzw. hektarów przeliczeniowych, w gospodarstwach do 6 hektarów składkę tak jak dotychczas zapłaci budżet państwa.

Gospodarstwa do 6 ha stanowią 62 proc. wszystkich gospodarstw rolnych w naszym kraju.

Wniesiona przez rząd zmiana opłacania składek zdrowotnych przez rolników jest spowodowana wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z października 2010 r. Trybunał uznał za niekonstytucyjne zapisy, według których budżet państwa opłaca składki za rolników bez względu na ich dochody. Na zmianę tych przepisów TK dał Sejmowi 15 miesięcy - do 4 lutego 2012 r.

Ustawa ma obowiązywać od 1 lutego tego roku. Jeszcze w tym tygodniu zajmie się nią Senat. (PAP)

awy/ drag/ bk/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz