Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja zdrowia: szczepienia przeciw pneumokokom powinny być obowiązkowe

0
Podziel się:

Sejmowa komisja zdrowia rekomenduje
wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciw pneumokokom dla
dzieci do drugiego roku życia. Byłyby one finansowane z budżetu
państwa.

*Sejmowa komisja zdrowia rekomenduje wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciw pneumokokom dla dzieci do drugiego roku życia. Byłyby one finansowane z budżetu państwa. *

Komisja uchwaliła w czwartek w tej sprawie dezyderat do minister zdrowia Ewy Kopacz.

Aleksander Sopliński (PSL) podkreślał, że finansowanie szczepień przeciw pneumokokom jest tańsze niż leczenie chorób, które te bakterie wywołują.

Wiceminister zdrowia Marek Twardowski oświadczył, że w związku z kryzysem gospodarczym w resorcie zdrowia brakuje środków na ten cel. Zaznaczył, że według szacunków finansowanie szczepień przeciw pneumokokom kosztowałoby rocznie od 120 mln do 125 mln zł. "Będziemy działać tak, by w przyszłości wypełnić państwa dezyderat, ale terminu nie możemy podać" - powiedział Twardowski.

W Polsce od 2006 r. szczepienia przeciwko pneumokokom znajdują się w kalendarzu szczepień zalecanych dla dzieci poniżej 2. roku życia oraz dla dzieci w wieku 2-5 lat z grup ryzyka. Nie są jednak refundowane. W zeszłym roku Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o refundacji tych szczepień u dzieci do 5. roku życia z grup ryzyka.

Pneumokoki są bakteriami, które powodują obecnie najwięcej zakażeń bakteryjnych na świecie i najwięcej zgonów z tego powodu - rocznie zabijają od 700 tys. do ponad 1 mln ludzi, przede wszystkim dzieci do 5. roku życia.

Są najgroźniejsze dla małych dzieci, bo ich organizm nie potrafi rozpoznawać tego wroga. Mogą u nich wywoływać zapalenia ucha środkowego, zapalenia płuc czy zatok, ale czasem powodują groźną tzw. inwazyjną chorobę pneumokokową. Występuje ona pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, sepsy bądź zapalenia płuc szerzącego się drogą krwioobiegu. Jej następstwem są często powikłania neurologiczne - uszkodzenia słuchu, wodogłowie.

Obecnie lekarze mają problem z leczeniem tej choroby, gdyż coraz więcej pneumokoków staje się opornych na antybiotyki, nawet najbardziej nowoczesne. A ponieważ bakterie te są jedną z głównych przyczyn zgonów dzieci na całym świecie, Światowa Organizacja Zdrowia uznała za swój priorytet, by jak największą grupę małych dzieci objąć narodowymi programami szczepień przeciw pneumokokom.

Stosowana obecnie w 90 krajach świata szczepionka została wprowadzona w 2000 r. Do tej pory na całym świecie zużyto 198 mln dawek tego preparatu. Jest to tzw. skonjugowana szczepionka 7- walentna, skuteczna u dzieci od urodzenia. Szczepionka ma 98- proc. skuteczność, czyli taką, jakiej nie ma żaden antybiotyk. (PAP)

pro/ itm/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)