Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja Zdrowia: w 2005 roku 6 tys. lekarzy na szkoleniach

0
Podziel się:

W 2005 r. finansowane z budżetu państwa
specjalistyczne szkolenia odbywało nieco ponad 6 tys. lekarzy -
poinformowano w środę na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia.
Tymczasem, jak wynika z danych Naczelnej Rady Lekarskiej, w
ostatnim czasie z Polski do pracy za granicą wyjechało ok. 5 tys.
medyków.

W 2005 r. finansowane z budżetu państwa specjalistyczne szkolenia odbywało nieco ponad 6 tys. lekarzy - poinformowano w środę na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia. Tymczasem, jak wynika z danych Naczelnej Rady Lekarskiej, w ostatnim czasie z Polski do pracy za granicą wyjechało ok. 5 tys. medyków.

Na polskich uczelniach medycznych kształciło się w ubiegłym roku 55,5 tys. osób.

W środę sejmowa Komisja Zdrowia rozpatrzyła sprawozdanie z wykonania budżetu państwa za rok 2005 w zakresie ochrony zdrowia. Z dokumentu wynika, że w minionym roku szkolenia specjalizacyjne w tzw. trybie rezydentury odbywało 6145 lekarzy. Lekarze-rezydenci pracują w placówkach medycznych i tym samym nadal się kształcą. Pensje płacone im są z budżetu państwa, a nie przez poszczególne ZOZ-y.

W minionym roku najwięcej lekarzy-rezydentów kształciło się w specjalności chorób wewnętrznych (ponad 2200 etatów).

Drugą specjalizacją cieszącą się największą popularnością wśród rozpoczynających pracę zawodową lekarzy była medycyna rodzinna (745 etatów). Kolejne to: psychiatria (334), chirurgia ogólna (307), anestezjologia i intensywna terapia (288). Najrzadziej medycy wybierali w ubiegłym roku rehabilitację medyczną (160) i medycynę ratunkową (136).

W kwietniu szef Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł przedstawił dane, z których wynikało, że polscy lekarze coraz częściej decydują się wyjechać do pracy za granicę. W ostatnim czasie z Polski wyjechało ponad 5 proc. lekarzy. W niektórych specjalnościach, jak anestezjologia lub chirurgia, stanowi to nawet 14 proc.(PAP)

ktt/ hes/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)