Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Komisje: gospodarki i ds. służb specjalnych zajmą się memorandum gazowym

0
Podziel się

#
dochodzi informacja o posiedzeniu komisji ds. służb specjalnych
#

bDaeieCt

# dochodzi informacja o posiedzeniu komisji ds. służb specjalnych #

08.04. Warszawa (PAP) - W przyszłym tygodniu sejmowe komisje: gospodarki oraz ds. służb specjalnych mają się zająć memorandum między EuRoPol Gazem i Gazpromem ws. drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa.

"Przewodniczący Komisji Gospodarki Wojciech Jasiński jeszcze w tym tygodniu będzie chciał zwołać specjalne posiedzenie komisji, na które zaproszony zostanie wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński" - poinformowało biuro prasowe klubu Prawa i Sprawiedliwości w komunikacie przekazanym w poniedziałek PAP. Wyjaśniono, że posłowie PiS "będą chcieli m.in. poznać treść instrukcji, jaką minister otrzymał z KPRM w sprawie rozmów z przedstawicielami Gazpromu, które odbyły się w zeszłym tygodniu w Petersburgu oraz w tym kontekście poznać szczegóły wyjazdu wicepremiera do Rosji". W razie konieczności posiedzenie ma się odbyć w trybie niejawnym.

Jasiński powiedział PAP, że posiedzenie komisji gospodarki odbędzie się w przyszłym tygodniu.

bDaeieCv

Z kolei na 18 kwietnia szef komisji ds. służb specjalnych Marek Opioła (PiS) zwołał w sprawie memorandum posiedzenie sejmowej speckomisji. Chce, by na to posiedzenie przybyli przedstawiciele Ministerstwa Skarbu Państwa, Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Agencji Wywiadu i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Piechociński mówił w poniedziałek w TVN24, że sprawa memorandum ws. drugiej nitki gazociągu Jamał wymaga wyjaśnienia. "Zdziwiony i zdumiony byłem już w Petersburgu, kiedy przyszła wiadomość z kraju, że jest jakieś memorandum" - przyznał.

W piątek agencja ITAR-TASS, powołując się na Gazprom, poinformowała, że Gazprom podpisał z EuRoPol Gazem memorandum ws. budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa.

Premier Donald Tusk pytany w piątek o doniesienia agencyjne, że Gazprom i EuRoPol Gaz podpisały memorandum ws. budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa przez terytorium Polski, odparł, że nic o tym nie wie.

bDaeieCB

Wicepremier Piechociński już w sobotę w nocy, po powrocie z Petersburga powiedział, że chce ujawnienia instrukcji, jaką otrzymał od rządu przed rozmowami z kierownictwem Gazpromu o propozycji budowy gazociągu Jamał II.

"Wymaga pełnego wyjaśnienia, czym dysponował rząd, jeśli chodzi o informacje w zakresie tego porozumienia pomiędzy EuRoPol Gazem a Gazpromem" - powiedział Piechociński w TVN24.

Minister gospodarki zapytany, czy władze spółki PGNiG, która jest udziałowcem EuRoPol Gazu, powinny ponieść odpowiedzialność, powiedział, że zawiodły spółki prawa handlowego w tej sprawie. "Politycy i urzędnicy państwowi byli zdumieni słowem memorandum, a Rosjanie nadali temu efekt propagandowy" - wskazał.

Eksploatująca polski odcinek gazociągu jamalskiego spółka EuRoPol Gaz podpisała w czwartek w Sankt Petersburgu z Gazpromexportem "memorandum o wzajemnym zrozumieniu" dotyczące oceny, na etapie przedinwestycyjnym, możliwości realizacji nowego gazociągu. (PAP)

bDaeieCC

ajg/ son/ jbr/

bDaeieCW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)