Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisje przeciw projektowi ws. decydowania przez kuratora o losie szkół

0
Podziel się:

Sejmowe Komisje: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego
i Polityki Regionalnej negatywnie zaopiniowały we wtorek poselski projekt nowelizacji ustawy o
systemie oświaty, przywracający kuratorowi prawo decydowania czy szkoła może zostać zamknięta.

Sejmowe Komisje: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej negatywnie zaopiniowały we wtorek poselski projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, przywracający kuratorowi prawo decydowania czy szkoła może zostać zamknięta.

Projekt nowelizacji przygotowali posłowie PiS.

Za odrzuceniem go w pierwszym czytaniu głosowało 25 posłów, 14 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Do 2009 r. uchwały samorządów o zamiarze likwidacji szkoły musiały uzyskać pozytywną opinię kuratora, po to by szkołę można było zamknąć. Decyzja kuratora była wiążąca, samorząd mógł się od niej odwołać tylko do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Obecnie samorząd nadal musi zgłaszać uchwały intencyjne w sprawie likwidacji szkół, ale opinia kuratora nie jest dla niego wiążąca.

W imieniu wnioskodawców Sławomir Kłosowski (PiS) poinformował, że w ostatnim roku wśród szkół, o których zamknięciu zdecydowały samorządy, 20 proc. stanowiły szkoły, których likwidacji był przeciwny kurator. "W tym roku nie uda nam się już uratować szkół, które zagrożone są likwidacją, ale w przyszłym roku samorządy nie będą mogły zamykać szkół kierując się tylko kwestiami ekonomicznymi" - powiedział Kłosowski.

Projekt poparły posłanki: Renata Wróbel (Sprawiedliwa Polska) i Krystyna Łybacka (SLD). Wróbel zauważyła, że zjawisko zamykania szkół z powodów ekonomicznych dotyczy nie tylko samorządów wiejskich, lecz także ma miejsce w dużych miastach.

Z kolei Łybacka mówiła, że samorządy oszczędzają na oświacie, po to by móc sięgnąć po środki z funduszy europejskich na inwestycje, co jest niemożliwe bez tzw. wkładu własnego środków. Powiedziała, że SLD popełniło kilka lat temu błąd, gdy dało się przekonać, że samorządy dojrzały do podejmowania decyzji samodzielnie i zgodziło się na wykreślenie zapisu o wiążącej roli kuratora w sprawie likwidacji szkół.

"Każdy, kto chce zrobić coś dobrego, ma prawo do błędu. Prawdziwym błędem jest tkwienie w nim, gdy się go zobaczy" - zaznaczyła.

Z kolei Piotr Bauć (Ruch Palikota) ocenił projekt jako niedobry, gdyż zmiana prawa może doprowadzić do konfliktu między samorządem a kuratorem oświaty. W odpowiedzi Kłosowski oświadczył, że powrót do dawnego zapisu o wiążącej roli kuratora zapobiegnie konfliktowi między samorządem a społecznością lokalną przeciwną zamknięciu szkoły.

Projekt poparli m.in. obecni na posiedzeniu komisji przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego i Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność", negatywnie o projekcie mówił zaś przedstawiciel Związku Powiatów Polskich.

Wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu zgłosiły dwie posłanki PO: Magdalena Kochan i Domicela Kopaczewska. Kopaczewska porównała go do kopania studni tam, gdzie nie ma wody. Pytała posłów wnioskodawców co uchwalenie projektu zmieni, czy w ten sposób samorządom przybędzie pieniędzy na prowadzenie szkół.

Wiceminister edukacji Tadeusz Sławecki poinformował, że rząd nie zajął jeszcze stanowiska w sprawie projektu, a stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej na temat projektu jest negatywne. Mówił także, że choć co roku część szkół jest likwidowana przez samorządy, to liczba ich jest z roku na rok coraz niższa. Poinformował, że do 11 lutego samorządy podjęły uchwały dotyczące likwidacji, wygaszania lub przekształcenia 275 szkół. Przypomniał też, że z roku na rok z powodu niżu demograficznego zmniejsza się liczba uczniów.

W odpowiedzi posłowie PiS przypomnieli, że do końca lutego samorządy mają czas na podjęcie uchwał intencyjnych w sprawie likwidacji szkół - w związku z tym liczba szkół, które zostaną zamknięte, może wzrosnąć. (PAP)

dsr/ mlu/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)