Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Komitet Praw Człowieka krytykuje Rosję

0
Podziel się

Rosja zawodzi, gdy trzeba bronić dziennikarzy, aktywistów, więźniów i
innych osób, które nie zgadzają się z władzami, przed różnego rodzaju aktami przemocy, w tym przed
torturami i morderstwami - ocenił w piątek Komitet Praw Człowieka.

bEhtQJFN

Rosja zawodzi, gdy trzeba bronić dziennikarzy, aktywistów, więźniów i innych osób, które nie zgadzają się z władzami, przed różnego rodzaju aktami przemocy, w tym przed torturami i morderstwami - ocenił w piątek Komitet Praw Człowieka.

W raporcie 18 niezależnych ekspertów Komitetu zawarto apel do Kremla o wprowadzenie szeregu reform w dziedzinie prawa. Chodzi o zawężenie bardzo szeroko potraktowanej w rosyjskim kodeksie definicji terroryzmu i ekstremizmu, depenalizację spraw o zniesławienie wszczynanych wobec dziennikarzy i zagwarantowanie prawa do apelacji dla osób kierowanych do szpitali psychiatrycznych na mocy wyroku sądowego.

Raport mówi także o wytaczaniu dziennikarzom procesów z przyczyn politycznych, zniechęcaniu do krytycznych materiałów w mediach, zachęca rząd Rosji do działań wobec tego, co nazwano przestępstwami na tle nienawiści rasowej.

bEhtQJFP

Najbardziej krytycznie potraktowano rosyjski system sądowy w Czeczenii i innych częściach Północnego Kaukazu. W raporcie przytoczono doniesienia o torturach, porwaniach, arbitralnych aresztowaniach i zabójstwach popełnianych przez siły wojskowe i służby bezpieczeństwa, podkreślono, że ich sprawcy z reguły pozostają bezkarni.

W raporcie nawiązano także do przemocy wobec osób homoseksualnych i biseksualnych, w tym szykanowania ich przez milicję.

Komitet Praw Człowieka ma za zadanie monitorowanie przestrzegania postanowień Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych z grudnia 1966 roku. Komitet składa się z 18 niezależnych ekspertów, zbiera się w siedzibie ONZ w Nowym Jorku i w Genewie. Czerpie informacje z różnych agencji ONZ, organizacji pozarządowych i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. (PAP)

mmp/ kar/

bEhtQJFV

5037858

bEhtQJGq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)