Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Kommiersant-Ukraina" o nowym zadłużeniu gazowym wobec Gazpromu

0
Podziel się:

Dziennik "Kommiersant-Ukraina" napisał w
piątek, że czwartkowe rozmowy z Rosją na temat długoterminowej
umowy o dostawach i tranzycie gazu nie dały rezultatów, bo
rosyjski Gazprom oświadczył, że ukraiński Naftohaz ma wobec niego
dług przekraczający 700 mln dolarów.

Dziennik "Kommiersant-Ukraina" napisał w piątek, że czwartkowe rozmowy z Rosją na temat długoterminowej umowy o dostawach i tranzycie gazu nie dały rezultatów, bo rosyjski Gazprom oświadczył, że ukraiński Naftohaz ma wobec niego dług przekraczający 700 mln dolarów.

Dziennik pisze, że w odpowiedzi na propozycję szefa Naftohazu Oleha Dubyny, by przejść do bezpośrednich rozmów na temat kontraktów na lata 2009-2014, szef Gazpromu Aleksiej Miller oświadczył, że to niemożliwe przed uregulowaniem zadłużenia przez Naftohaz Ukrainy.

"Kommiersant-Ukraina" zaznacza, że pod koniec maja Gazprom w oficjalnym oświadczeniu informował, że Naftohaz Ukrainy nie zalega z aktualnymi płatnościami. Wówczas też informowano, że strony przystąpiły do omówienia "warunków współpracy długoterminowej".

Po czwartkowych rozmowach strony nie informowały oficjalnie o ich wynikach - przypomina dziennik i przytacza bardzo ogólnikowy komunikat Gazpromu. Powołuje się na źródła w rosyjskim koncernie, które utrzymują, że Miller odmówił omawiania ustalonych cen gazu dla Ukrainy przed spłaceniem długu przez Naftohaz. Według tego źródła nieuregulowana pozostaje też kwestia własności gazu, który jest przechowywany w ukraińskich podziemnych zbiornikach.

Inne źródło w Gazpromie zbliżone do rozmów powiedziało, że Naftohaz Ukrainy według stanu na 30 maja jest winien firmie RosUkrEnergo (pośrednik handlu gazem) 780 mln dolarów (opłaty za gaz w kwietniu i maju). W RosUkrEnergo potwierdzono, że zadłużenie Naftohzau na 5 czerwca przekraczało 700 mln dolarów.

W marcu Gazprom na ponad dwie doby zmniejszył o 50 proc. dostawy paliwa na Ukrainę. Rosyjski koncern zarzucał Kijowowi, że zalega on z opłatami za dostarczony gaz oraz zwleka z podpisaniem porozumień o współpracy w sferze gazowej w 2008 roku i kolejnych latach. Spór zakończył się porozumieniem. (PAP)

mmp/ kar/ jra/ int. arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)