Notowania

prezydent
12.08.2009 09:56

"Kommiersant": dla Miedwiediewa Juszczenko nie jest już prezydentem

Dla Dmitrija Miedwiediewa Wiktor Juszczenko nie jest już prezydentem - tak dziennik "Kommiersant" komentuje w środę wtorkowy list gospodarza Kremla do przywódcy Ukrainy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dla Dmitrija Miedwiediewa Wiktor Juszczenko nie jest już prezydentem - tak dziennik "Kommiersant" komentuje w środę wtorkowy list gospodarza Kremla do przywódcy Ukrainy.

Miedwiediew oskarżył w nim Ukrainę o zepsucie stosunków z Rosją i narażanie na szwank bezpieczeństwa dostaw rosyjskiego gazu do Europy. Poinformował też o obniżeniu rangi stosunków dyplomatycznych z Kijowem.

"Kreml dłużej nie zamierza utrzymywać kontaktów z obecnym prezydentem Ukrainy. Dmitrij Miedwiediew oświadczył to otwarcie w swoim liście do Wiktora Juszczenki" - pisze rosyjska gazeta.

"Nazywając politykę Kijowa +jawnie antyrosyjską+, Miedwiediew ogłosił bezprecedensową decyzję: Rosja nie wyśle do sąsiedniego kraju swojego ambasadora dopóki nie zmieni się tam kierownictwo" - dodaje "Kommiersant".

"Tym samym Moskwa nie tylko włączyła się do wyścigu prezydenckiego na Ukrainie, jak miało to miejsce w 2004 roku, ale także wyraźnie wskazała, kto tę walkę powinien przegrać" - podkreśla dziennik.

"Kommiersant" zauważa, że "prezydent Rosji wykorzystał +gruziński schemat+ - żadnych relacji z Juszczenką do zmiany władzy w Kijowie".

"Takiego ochłodzenia stosunków Rosji z sąsiadami nie było od konfliktu z Gruzją w sierpniu zeszłego roku. Wówczas Miedwiediew również oznajmił, iż wznowienie kontaktów z gruzińskimi władzami możliwe jest pod jednym warunkiem - ustąpienia Micheila Saakaszwilego (z urzędu prezydenta)" - podkreśla gazeta.

Wybory prezydenckie na Ukrainie odbędą się 17 stycznia 2010 roku. Za ich faworyta uważany jest przywódca prorosyjskiej Partii Regionów Wiktor Janukowycz. (PAP)

mal/ ap/

Tagi: prezydent, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz