Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Kommiersant": Rosja i UE bliskie złagodzenia przepisów wizowych

0
Podziel się:

#
dochodzą informacje ze źródeł w Brukseli
#

# dochodzą informacje ze źródeł w Brukseli #

06.03. Moskwa/Bruksela (PAP) - Niemcy wycofują swój sprzeciw wobec zniesienia przez UE obowiązku wizowego dla obywateli Federacji Rosyjskiej mających paszporty służbowe - podał w środę dziennik rosyjski "Kommiersant". Doniesienia te potwierdziły PAP źródła dyplomatyczne w Brukseli.

W ocenie rosyjskiej gazety przybliża to Rosję i UE do podpisania porozumienia o ułatwieniach wizowych dla wszystkich kategorii obywateli. Zdaniem "Kommiersanta" może to nastąpić jeszcze przed rozpoczęciem letniego sezonu urlopowego.

Unijny dyplomata powiedział PAP, że niemieccy ministrowie spraw zagranicznych Guido Westerwelle i spraw wewnętrznych Hans-Peter Friedrich poinformowali komisarz spraw wewnętrznych Cecilię Malmstroem, że Berlin gotów jest wycofać swoje zastrzeżenia dotyczące zniesienia wiz dla posiadaczy paszportów służbowych.

"Nie jest to jednak bezwarunkowa zgoda. Konieczne jest wprowadzenie do rosyjskich paszportów służbowych danych biometrycznych, a także ograniczenie liczby posiadaczy takich paszportów, których obecnie wydaje się niesłychanie dużo" - powiedział dyplomata.

Moskwa od dawna nalega na liberalizację wizową z Unią Europejską. Wprowadzenie ruchu bezwizowego między FR a UE jest sztandarowym projektem prezydenta Władimira Putina. Chce on, aby nastąpiło to jeszcze przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Soczi w lutym 2014 roku. Bruksela unika jednak podawania konkretnych dat zniesienia wiz, a unijni dyplomaci sugerują, że jest to raczej sprawa długofalowa.

Na szczycie UE-Rosja w grudniu 2011 roku w Brukseli przyjęto program działań mających przygotować zniesienie wiz w krótkich podróżach. Obejmuje on przedsięwzięcia techniczne, w tym zapewnienie bezpieczeństwa dokumentów (np. wprowadzanie biometrycznych paszportów), zwalczanie nielegalnej imigracji, zarządzanie kontrolami, współpracę sądowniczą i walkę ze zorganizowaną przestępczością.

Strona unijna zaznacza, że dopiero po wypełnieniu tego programu zdecyduje, czy można przejść do nowego etapu, którego zakończeniem będzie zniesienie wiz. Natomiast już teraz gotowa jest sfinalizować nowe porozumienie o ułatwieniach wizowych, które zwiększy liczbę kategorii obywateli korzystających z ułatwień wizowych.

Umowa ta przewiduje, że więcej kategorii obywateli będzie uprawnionych do otrzymania wiz pozwalających na wielokrotne przekraczanie granicy UE. Wizy takie będą przyznawane na okres pięciu lat stałym członkom oficjalnych delegacji, biznesmenom, dziennikarzom, przedstawicielom organizacji społeczeństwa obywatelskiego, studentom i osobom przejeżdżającym tranzytem przez terytorium UE.

Dzięki temu porozumieniu nie będą też pobierane opłaty za wizy dla dzieci i przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Zgodę na podpisanie takiego porozumienia Moskwa uzależniła od wprowadzenia do niego punktu o całkowitym zniesieniu obowiązku wizowego dla obywateli FR mających paszporty służbowe. Tego z kolei nie chcą zaakceptować niektóre państwa UE.

Do podjęcia przez Unię decyzji w tej sprawie potrzeba kwalifikowanej większości głosów. Po wycofaniu sprzeciwu Niemiec - państwa o największej sile głosu - rośnie prawdopodobieństwo, że decyzja zapadnie.

"Niemieckie koła gospodarcze i operatorzy turystyczni od dawna opowiadają się za uproszczeniem formalności wizowych z Rosją, argumentując, że będzie to korzystne dla relacji gospodarczych i rozwoju turystyki" - cytuje "Kommiersant" swoje źródło w Brukseli.

Zdaniem innego rozmówcy rosyjskiego dziennika ustępstwo Niemiec w kwestii wiz ma poprawić klimat w stosunkach między Berlinem i Moskwą. "Kommiersant" wyjaśnia, że od pewnego czasu dialog między nimi jest trudny z powodu krytyki niemieckich władz pod adresem Kremla. "W Niemczech w tym roku odbędą się wybory parlamentarne. Poprawa relacji z FR może przynieść partii rządzącej dodatkowe głosy" - cytuje gazeta swojego anonimowego rozmówcę.

"Kommiersant" informuje, że jeszcze inne źródło w europejskich kręgach dyplomatycznych zauważyło, iż Niemcy mają nadzieję, że jeśli przepisy wizowe zostaną złagodzone, Rosja nie będzie forsować procesu całkowitego zniesienia wiz.

Dziennik podaje, że sprawy te będą jednym z tematów konsultacji między rządem Rosji i Komisją Europejską, które odbędą się 21-22 marca w Moskwie. Samo porozumienie - przekazuje "Kommiersant" - miałoby zostać podpisane podczas szczytu Rosja-UE na początku czerwca w Jekaterynburgu.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ awi/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)