Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Kommiersant": skandal szpiegowski testem na trwałość stosunków Rosji i Polski

0
Podziel się:

Stosunki Rosji i Polski wytrzymały test na
trwałość, któremu w końcu zeszłego roku zostały poddane w wyniku
kolejnego skandalu szpiegowskiego - pisze w czwartek dziennik
"Kommiersant".

Stosunki Rosji i Polski wytrzymały test na trwałość, któremu w końcu zeszłego roku zostały poddane w wyniku kolejnego skandalu szpiegowskiego - pisze w czwartek dziennik "Kommiersant".

Rosyjska gazeta wyjaśnia, że poprzedniego dnia wyszło na jaw, iż na prośbę strony polskiej z ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie pod koniec 2008 roku odesłano do kraju dwóch pracowników ataszatu wojskowego. W odpowiedzi - relacjonuje "Kommiersant" - Rosję, na zasadzie wzajemności, opuścili dwaj pracownicy ataszatu wojskowego Polski w Moskwie.

"Eksperci szczególnie akcentują, że wzajemne wydalenie dyplomatów wojskowych odbyło się po cichu, bez podawania tego do wiadomości publicznej i bez uznawania kogokolwiek za persona non grata" - wskazuje dziennik.

"Kommiersant" zauważa, że "dobrze poinformowane źródła utrzymują, iż stało się tak, gdyż strona polska nie chciała rozdmuchiwać skandalu".

Gazeta podkreśla, że "ani w ambasadzie FR w Warszawie, ani w MSZ Polski historia ta nie jest w jakikolwiek sposób komentowana".

O sprawie tej, powołując się na własne, anonimowe źródła, jako pierwsza w środę poinformowała agencja Interfax. Zaznaczyła ona, że nie dysponuje komentarzami polskich i rosyjskich struktur oficjalnych na temat tych doniesień.

Zdaniem agencji "strona polska jest zainteresowana normalizacją stosunków z Rosją i dlatego postanowiła nie rozdmuchiwać skandalu".

Polskie i rosyjskie MSZ potwierdziły w środę, że 5-6 maja z roboczą wizytą w Moskwie przebywać będzie minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski. Szef polskiej dyplomacji przeprowadzi rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. (PAP)

mal/ mw/ ro/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)