Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komorowski apeluje o nową strategię bezpieczeństwa dla UE

0
Podziel się:

Amerykańscy przyjaciele zdają się nam mówić: Europo, przymierz się do cięższej zbroi

Komorowski apeluje o nową strategię bezpieczeństwa dla UE
(Reporter)

Unia Europejska powinna podjąć prace nad nową strategią bezpieczeństwa - zaapelował prezydent Bronisław Komorowski podczas 48. Monachijskiej Konferencji o Bezpieczeństwie w Monachium.

- _ Dojrzał czas, by UE z całą powagą podeszła do swojej odpowiedzialności za bezpieczeństwo w Europie i w jej otoczeniu, w synergicznej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i NATO, z Rosją i innymi państwami Europy Wschodniej _ - ocenił Komorowski w swoim przemówieniu podczas głównej sesji konferencji, poświęconej budowie euroatlantyckiej wspólnoty bezpieczeństwa.

- _ W moim przekonaniu drogą do rewitalizacji wysiłku UE w sferze bezpieczeństwa powinno być podjęcie odkładanych prac nad nową strategią bezpieczeństwa Unii _ - zaznaczył.

Wśród powodów, jakie powinny skłonić Unię do wypracowania nowej strategii, prezydent wymienił m.in. decyzję USA, które niedawno zapowiedziały zmniejszenie swej militarnej obecności w Europie. Przyznał, że _ trudno czerpać satysfakcję z zapowiedzi głębokich zmian akcentów polityki amerykańskiej _. Wyraził jednak nadzieję, że utrzymana zostanie _ realna spoistość Sojuszu Północnoatlantyckiego _ i zostanie on przygotowany na wyzwania przyszłości.

- _ Ale traktuję te wezwania z Waszyngtonu jako wezwanie do całej UE.Unia musi przejść od deklaracji do czynów _ - dodał prezydent.

Jak ocenił, _ Amerykańscy przyjaciele zdają się nam mówić: Europo, przymierz się do cięższej zbroi _, a sygnał z Waszyngtonu _ jest ostatnim dzwonkiem alarmowym _, który powinien skłonić UE do pracy nad nową strategią bezpieczeństwa.

Komorowski zastrzegł jednocześnie, że NATO musi pozostać _ platformą strategicznej jedności państw obu brzegów Atlantyku, jako ogniwa łączącego Europę z Ameryką Północną _.

Przypomniał też, że Polska złożyła w tym zakresie w ostatnich dwóch latach wiele propozycji - począwszy od ustanowienia stałego dowództwa operacyjnego w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony. -_ Warto się zastanowić, czy drogą do większej odpowiedzialności i dojrzałości UE w sferze bezpieczeństwa i obrony nie powinna być formuła wzmocnionej współpracy, którą przewiduje Traktat z Lizbony _ - dodał.

Komorowski przekonywał w Monachium, że zapewnienie bezpieczeństwa wymaga ciągłej troski i nakładów. - _ Zastanawia to, że dwie dekady po zakończeniu zimnej wojny, po tym jak zmalały różnice ideologiczne oraz wrogość militarna, w dalszym ciągu w obrębie tej samej strefy poświęcamy wewnątrzeuroatlantyckim problemom bezpieczeństwa, które wydają się zupełnie trywialne w porównaniu z tym, z czym mamy do czynienia na Bliskim Wschodzie, Afryce czy na ogromnych obszarach Azji _ - zauważył.

Niepokojące - zdaniem polskiego prezydenta - są pewne tendencje do unilateralizmu i renacjonalizacji, które nierzadko biorą górę nad wielostronnym podejściem do bezpieczeństwa.

- _ Kryzys finansowy w UE, blokada działań OBWE, rozbieżności w podejściu do kryzysu libijskiego, nieuzasadniony wzrost wydatków militarnych niektórych państw, albo najnowsze różnice wobec sztandarowego zadania NATO, jakim jest Afganistan - to wyraźne znamiona współczesnych uwarunkowań i pytań o sferę bezpieczeństwa _ - powiedział Komorowski. - _ Ta lista problemów skłania do porzucenia aroganckiej pewności, że przyszłość nie przyniesie nowych poważnych wyzwań _ - ocenił.

_ - Często problem tkwi _ - jak mówił Komorowski - _ w psychologii, percepcji, historycznych stereotypach, a także atawizmach związanych z przywiązaniem do czynnika militarnego jako czynnika wpływu, potęgi, czy nawet tylko i wyłącznie prestiżu . _ Nikt nie jest wolny od tego, a zwłaszcza wielkie mocarstwa _ - upominał. _

_ Potwierdzeniem tego są, zdaniem prezydenta, losy zainicjowanego w 2009 r. przez administrację prezydenta USA Baracka Obamy tzw. resetu w stosunkach amerykańsko-rosyjskich. _Niemało osób pokładało w tym +resecie+ spore nadzieje. Dzisiaj możemy odnieść wrażenie, że po wstępnej dynamice i podpisaniu niemal dwa lata temu porozumienia START, te nadzieję zostały zrealizowane _ - ocenił Komorowski. _

_ Układ o ograniczeniu zbrojeń strategicznych (START) został podpisany przez prezydentów USA i Rosji - Baracka Obamę i Dmitrija Miedwiediewa w 2010 roku. Zastąpił on poprzedni układ z 1991 roku. _

_ Prezydent przypomniał również, że Polska uruchomiła _swój własny reset w stosunkach z Rosją", ale _ jego dynamika dzisiaj także nie odpowiada naszym oczekiwaniom _. _ Oczywiście trzeba konsekwencji. My mamy nadzieję, że po (wiosennych) wyborach nastąpi ponowna intensyfikacja dialogu z Rosją _ - podkreślił prezydent.

Organizowana od 1962 r. Monachijska Konferencja o Bezpieczeństwie to największe forum wymiany poglądów na temat bezpieczeństwa na świecie. W konferencji uczestniczą również szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski oraz minister obron.

Więcej o bezpieczeństwie w UE czytaj w Money.pl
Komisja Europejska za Polską. Pakt zły? _ KE będzie bronić stanowiska państw spoza euro, by były zapraszane na szczyty euro _ - powiedziała Pia Ahrenkilde Hansen.
Tusk ostro: Skutki paktu będą negatywne Szef rządu podkreślił, że Polska nie zgodzi się na pakt, który podzieli członków UE.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)