Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Komorowski: bardzo szybko zgłoszę kandydata na szefa NBP

0
Podziel się

Pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski
zapowiedział w środę, że "bardzo szybko" zgłosi kandydata na nowego szefa NBP. Zapowiedział też
negocjacje w tej sprawie z klubami parlamentarnymi.

bEhEPdIR

*Pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zapowiedział w środę, że "bardzo szybko" zgłosi kandydata na nowego szefa NBP. Zapowiedział też negocjacje w tej sprawie z klubami parlamentarnymi. *

"Postaram się zgłosić dobrą kandydaturę. Zrobię to bardzo szybko" - powiedział Komorowski w wywiadzie dla TVP Info.

Pytany, czy ma już kandydata, odpowiedział twierdząco. "Będę pewnie o niej (kandydaturze) niedługo mówił. Rozpocznę też otwarte negocjacje z klubami parlamentarnymi" - podkreślił.

bEhEPdIT

"Musi to być dobry kandydat. Dobry kandydat to taki, który jest nie tylko doświadczony, dobrze postrzegany na świecie, ale także taki, który ma zdolność do przejścia przez parlament" - dodał Komorowski.

Za szybkim wyborem nowego szefa NBP opowiedział się w środę premier Donald Tusk. "Jestem zwolennikiem jak najszybszego wyboru prezesa NBP" - powiedział dziennikarzom premier.

Tusk był pytany o kwestię wyboru szefa banku centralnego podczas środowej wizyty na terenach zalanych przez powódź w gminie Lanckorona (Małopolska). Szef rządu dodał, że opowiada się za szybkim wyborem nowego szefa NBP, ze względu na "powódź" na rynkach finansowych.

10 kwietnia w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginął prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek. Jego obowiązki w NBP i RPP przejął pierwszy zastępca - Piotr Wiesiołek.

bEhEPdIZ

Prezes NBP jest powoływany przez Sejm na wniosek prezydenta, na 6-letnią kadencję. Jest on przewodniczącym Rady Polityki Pieniężnej i zarządu NBP. Szef banku narodowego jest powołany bezwzględną większością głosów.

Radio PIN podało w środę nieoficjalnie, że kandydatem na nowego szefa NBP ma być Jerzy Pruski, obecny szef Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. (PAP)

tgo/ szf/ mok/ bk/

bEhEPdJu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)