Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komorowski chce współpracy organów władzy w czasie prezydencji

0
Podziel się:

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że podczas zwołanej na środę
Rady Gabinetowej chce omówić m.in. sprawę dobrej współpracy wszystkich organów władzy państwowej na
rzecz sukcesu polskiego przewodnictwa w Radzie UE.

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że podczas zwołanej na środę Rady Gabinetowej chce omówić m.in. sprawę dobrej współpracy wszystkich organów władzy państwowej na rzecz sukcesu polskiego przewodnictwa w Radzie UE.

Według Komorowskiego pierwszym i zasadniczym celem posiedzenia Rady Gabinetowej jest uzyskanie pełnej wiedzy na temat zamiarów, zamysłów i stopnia przygotowań do prezydencji ze strony rządu.

"Drugim celem, który jest absolutnie niezbędny do przygotowania poprzez Radę Gabinetową, jest stworzenie klimatu wewnątrz Polski, takiego, który by zaowocował dobrą współpracą wszystkich organów władzy państwowej na rzecz sukcesu polskiej prezydencji" - powiedział we wtorek podczas briefingu w Poznaniu Komorowski.

Prezydent wspomniał, że przed laty organy władzy państwowej nie zawsze były zgodne na forum UE.

"W tym momencie, kiedy rozpoczyna się prezydencja - Polacy potrafią zademonstrować jedność władzy państwowej, jedność dążeń i jedność działania. Po to, aby prezydencja polska miała jak największą szansę na sukces pełny" - powiedział prezydent.

Polskie półroczne przewodnictwo w Radzie UE rozpoczyna się 1 lipca. Zgodnie z przyjętym przez rząd programem jej cele to szybki wzrost gospodarczy i wzmocnienie siły politycznej UE. Polska chce to zrealizować, skupiając się na konkretnych priorytetach, takich jak m.in.: silny nowy wieloletni budżet UE po 2013 r., znoszenie barier na rynku wewnętrznym, reforma Wspólnej Polityki Rolnej, stworzenie zrębów zewnętrznej polityki energetycznej UE, Partnerstwo Wschodnie i rozwój unijnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.

Rada Gabinetowa zwoływana jest przez prezydenta dla omówienia spraw szczególnie ważnych dla interesu państwa. Radę tworzy Rada Ministrów obradująca pod przewodnictwem prezydenta; Radzie nie przysługują kompetencje rządu, nie ma możliwości podejmowania wiążących decyzji. (PAP)

kpr/ par/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)