Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komorowski: dobrze poinformowani konsumenci pobudzają innowacyjność

0
Podziel się:

#
dochodzą wypowiedzi prezes UOKiK i unijnego komisarza ds konkurecji
#

# dochodzą wypowiedzi prezes UOKiK i unijnego komisarza ds konkurecji #

24.04. Warszawa (PAP) - Konsumenci dobrze poinformowani, mający zaufanie i mocną pozycję na rynku, są siłą napędową zmian gospodarczych, a ich wybory pobudzają innowacyjność - powiedział w środę na konferencji Międzynarodowej Sieci Konkurencji (ICN) prezydent RP Bronisław Komorowski.

"W dzisiejszym świecie nieskrępowana działalność podmiotów gospodarczych powinna być zjawiskiem powszechnie uznanym, ale powinna odbywać się ona w pełnym poszanowaniu wobec praw jednostki" - mówił Komorowski otwierając w Warszawie XII konferencję ICN, której organizatorem jest w tym roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK)

Prezydent zaznaczył, że konsumentom służy ochrona konkurencji działająca przeciw nadużywaniu siły na rynku. Połączenie polityki antymonopolowej oraz zagadnień konsumenckich pozwala - jego zdaniem - osiągnąć efekt synergii, a założenie to jest realizowane w Polsce. Dodał, że bardzo istotna z punktu widzenia konsumentów jest unikatowa - jak na standardy europejskie - sieć delegatur terenowych polskiego urzędu antymonopolowego.

Prezydent zauważył, że Polska uczy się zasad wolnego rynku od ponad dwóch dekad.

"Przeszliśmy długą drogę od gospodarki centralnie planowanej do wolnego rynku, gdzie o jakości i różnorodności dóbr decyduje gra popytu i podaży. Największym wyzwaniem była zdominowania przez państwo gospodarka skutkująca brakiem wyboru, słabej jakości produkcją i wysokimi cenami" - przypomniał Komorowski. Dodał, że Polacy wciąż jeszcze pamiętają gospodarkę niedoborów, gdzie nie istniała żadna konkrecyjność i ochrona konsumentów.

Jak podkreślił prezydent, choć urzędy ochrony konkurencji mają na celu wzmocnienie otwartości rynków na rzecz dobrobytu konsumentów, ale muszą też chronić małe firmy przed dominacją dużych monopolistycznych organizacji.

"Obecnie stoi przed nami ambitne zadanie - skierowanie Europy z powrotem na rzecz wzrostu gospodarczego. Konkurencja rynkowa, dzięki odpowiedniemu otoczeniu instytucjonalno-prawnemu stanowi dźwignię rozwoju i wzrostu. Jest to zadanie wymagające strukturalnych reform obejmujących system podatkowy, prawo pracy i deregulację rynku" - powiedział Komorowski. Zaznaczył, że wejście Polski do UE sprawiło, że mamy dostęp do szerokiego wachlarza produktów i usług na takich samych zasadach jak pozostałe kraje członkowskie.

"ICN miał bardzo pozytywny wpływ na działania polskiego urzędu, uczestnictwo w pracach tej organizacji było jednym ze źródeł inspiracji, jeżeli chodzi o planowane zmiany w zakresie ustawodawstwa krajowego dotyczącego konkurencyjności" - podkreśliła prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.

Poinformowała, że prace konferencji, które potrwają do czwartku wieczorem, będą koncentrować się na takich obszarach działalności jak: wdrażaniu polityki konkurencji i jej promowaniu, kartelach i fuzjach oraz nadużywaniu pozycji dominującej. "Wprowadziliśmy także do programu wiele sesji przekrojowych, ponieważ konkurencyjność jest jednym z podstawowych czynników dobrobytu gospodarczego" Zauważyła, że kryzys finansowy spowodował ogromne zmiany w zachowaniach gospodarczych, zwłaszcza dotyczy to podejścia politycznego do standardów gospodarczych.

"Najbardziej charakterystyczna dla obecnych czasów jest coraz większa integracja gospodarcza w skali światowej. Globalizacja w praktyce oznacza ogromy wzrost inwestycji zagranicznych oraz handlu" - mówił z kolei komisarz UE do spraw konkurencji Joaquin Almunia.

Jak zauważył, globalizacja stwarza także zagrożenia dla konkurencyjności firm. Dlatego większego znaczenia nabrała współpraca z urzędami z poza Unii. M.in. takie działania dotyczyły tzw. postępowań jednostronnych, czy też dochodzenia w sprawach dużych fuzji.

Zdaniem Almunii, są też problemy z wymianą informacji poufnych, jak również istnieją "mechanizmy blokujące", gdy prawo krajowe uniemożliwia udostępnienia informacji agencjom zagranicznym. Takim przypadkiem jest dekret Federacji Rosyjskiej w sprawie funkcjonowania Gazpromu, a spółka ta była przedmiotem oceny przez stosowane organa UE - zaznaczył komisarz.

Międzynarodowa Sieć Konkurencji (ICN) została utworzona w Nowym Jorku w 2001 r. W jej skład wchodzą 123 organy ochrony konkurencji z 111 państw świata. Głównym zadaniem ICN jest wymiana informacji oraz doświadczeń pomiędzy instytucjami działającymi w różnych systemach prawnych. W konferencji tej uczestniczy ok. 500 przedstawicieli urzędów ochrony konkurencji, kancelarii prawnych oraz uczelnie. (PAP)

awy/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)