Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komorowski i Papoulias o europejskiej solidarności z Grecją

0
Podziel się:

O solidarności z Grecją i wysiłkach na rzecz stabilizacji sytuacji tego
kraju i innych państw walczących z kryzysem gospodarczym oraz polsko-greckiej współpracy na forum
UE - rozmawiali w poniedziałek prezydenci Polski i Grecji: Bronisław Komorowski i Karolos
Papoulias.

O solidarności z Grecją i wysiłkach na rzecz stabilizacji sytuacji tego kraju i innych państw walczących z kryzysem gospodarczym oraz polsko-greckiej współpracy na forum UE - rozmawiali w poniedziałek prezydenci Polski i Grecji: Bronisław Komorowski i Karolos Papoulias.

"Mając pełną świadomość tego, że spotykamy się w okresie trudnym dla całej UE, także i dla Grecji ze względu na kryzys gospodarczy, pragnę wyrazić nie tylko solidarność z Grecją, ale również wyrazić nadzieję, przekonanie, że wspólnym wysiłkiem przyspieszymy stabilizację Grecji i innych krajów Unii Europejskiej, tak aby ta współpraca mogła przynosić dobre efekty i dobre owoce na przyszłość" - powiedział Komorowski na wspólnej konferencji prasowej z Papouliasem, który przebywa z dwudniową oficjalną wizytą w Polsce.

Jak poinformował, z prezydentem Grecji rozmawiał m.in. o polskich doświadczeniach wychodzenia z kryzysu ekonomicznego.

"Polska ma doświadczenie dramatycznego załamania gospodarki pod koniec lat 80. Z tego kryzysu wyszliśmy wzmocnieni i m.in. to wzmocnienie dało pozytywne efekty w okresie, kiedy polska gospodarka skutecznie broniła się przed kryzysem europejskim" - podkreślił Komorowski.

Jak dodał, "Polska wtedy w znacznej mierze musiała sama rozwiązywać swoje kłopoty i trudności".

"Dzisiaj jesteśmy członkiem Unii Europejskiej razem z Grecją. Dlatego szczególnego znaczenia nabrała współpraca polsko-grecka na forum europejskim. Przejawiła się ona m.in. skuteczną walką o fundusze europejskie w ramach przyszłej perspektywy budżetowej Unii" - zaznaczył prezydent.

W jego ocenie cieszy szczególnie to, że wspólnym wysiłkiem oba państwa zdołały zapewnić bardzo korzystne decyzje, dotyczące partycypacji Polski i Grecji w funduszu spójności.

Polski prezydent wyraził także przekonanie, że jednym ze skutecznych elementów wychodzenia z kryzysu jest także rozwój kontaktów i współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Grecją.

Jak zaznaczył, w Polsce z satysfakcją przyjmowane są wszelkie sygnały świadczące o tym, że wracamy do coraz wyższego poziomu wymiany handlowej pomiędzy oboma krajami, oraz że zwiększa się także liczba Polaków spędzających wakacje w Grecji.

"Z satysfakcją odnotowuję również to, że (...) widać daleko idącą wspólnotę myśli i poglądów na perspektywę zarówno kontynuowania procesu integracji europejskiej i jej pogłębiania, jak i na rzecz budowania szczególnych relacji z naszymi sąsiadami także poprzez sukces Partnerstwa Wschodniego" - wskazał Komorowski.

Jak przyznał, w sposób szczególny cieszy się z poparcia greckiego prezydenta dla perspektywy podpisania przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z UE.

Ponadto dodał, że źródłem zacieśnienia polsko-greckiej współpracy powinien być obchodzony w 2014 r. rok kultury polskiej w Grecji i rok kultury greckiej w Polsce.

Podczas spotkania prezydentów Polski i Grecji przedstawiciele resortów spraw zagranicznych obu krajów podpisali umowy międzyrządowe o współpracy w dziedzinie kultury, edukacji, nauki, sportu, młodzieży i środków masowego przekazu.

"Dwustronne stosunki kształtują się na bardzo wysokim poziomie i w te cechy wpisuje się podpisana dziś umowa o współpracy kulturalnej, oświatowej i naukowej" - skomentował prezydent Grecji.

Poinformował też, że z polskim prezydentem rozmawiał o skutkach kryzysu gospodarczego, który dotknął Grecję. "Miałem możliwość poinformowania prezydenta Komorowskiego o kryzysie gospodarczym, który doświadcza mój kraj, a w szczególności jego słabsze sfery i dotyka w bardzo bolesny sposób. Dlatego szczególną uwagę przypisujemy solidarności europejskiej w ramach partnerstwa naszych krajów" - powiedział Papoulias.

Jak podkreślił, podczas rozmowy z polskim prezydentem poruszył także kwestię cypryjską, którą określił jako sprawę "szczególnej wagi". "Pomimo, że główna rola spoczywa na ONZ, to rozwiązanie tej kwestii powinno być europejskim rozwiązaniem, które będzie w poszanowaniu acquis communautaire (dorobek prawny Wspólnot Europejskich)" - ocenił prezydent Grecji.

Negocjacje w sprawie rozwiązania problemu cypryjskiego związanego z podziałem wyspy na dwie części (grecką - południową i turecką - północną) ciągną się pod auspicjami ONZ prawie nieprzerwanie od połowy lat 70. Nigdy nie udało się doprowadzić do sytuacji, by obie społeczności były zadowolone z proponowanych koncepcji rozwiązania tak istotnych kwestii, jak zwrot zagarniętych przez północ, a należących do Greków nieruchomości, czy liczba tureckich osadników, którzy w przypadku zjednoczenia wyspy mieliby prawo na niej pozostać.

Oprócz spotkania z Komorowskim, grecki prezydent w poniedziałek złożył też wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. Tego dnia spotka się także z premierem Donaldem Tuskiem, marszałek Sejmu Ewą Kopacz i marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem.

W poniedziałek wieczorem prezydent Komorowski wyda oficjalny obiad na cześć prezydenta Grecji.

Z kolei we wtorek prezydent Papoulias odwiedzi Kraków i Oświęcim. Zwiedzi były niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. W stolicy Małopolski spotka się z wojewodą Jerzym Millerem, a także odwiedzi krakowski Rynek Główny, Bazylikę Mariacką i Sukiennice. (PAP)

agy/ son/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)