Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Komorowski i Schmitt o wyjątkowej przyjaźni polsko-węgierskiej

0
Podziel się

Malo jest w historii przykładów tak długiego, bezkonfliktowego
współistnienia dwóch narodów - powiedział Bronisław Komorowski podczas uroczystego obiadu na cześć
prezydenta Węgier Pala Schmitta. Przyjaźń polsko-węgierska jest wieczna - ocenił Schmitt.

bEhJtjqZ

Malo jest w historii przykładów tak długiego, bezkonfliktowego współistnienia dwóch narodów - powiedział Bronisław Komorowski podczas uroczystego obiadu na cześć prezydenta Węgier Pala Schmitta. Przyjaźń polsko-węgierska jest wieczna - ocenił Schmitt.

"Mało jest zjawisk tak pięknych jak przyjaźń. Jeszcze rzadszym zjawiskiem, a przez to piękniejszym, jest przyjaźń całych narodów" - podkreślił Komorowski w uroczystym toaście podczas wtorkowego, wieczornego obiadu. Zwrócił uwagę, że w środę, już po raz piąty, obchodzony będzie dzień przyjaźni polsko-węgierskiej.

"Ustanowienie tego szczególnego święta (...) to nie tylko wyraz głębokiej wzajemnej sympatii, która łączy nasze społeczeństwa, ale również jest to podkreślenie wyjątkowego w skali europejskiej zjawiska wspólnoty losów" - powiedział prezydent.

bEhJtjrb

Jak zaznaczył, wszyscy czują "jak mało jest w historii przykładów tak długiego, bezkonfliktowego współistnienia dwóch narodów i jak rzadka jest taka obustronna gotowość wspierania się wzajemnie w momentach trudnych".

Wyraził też przekonanie, że przyjaźń polsko-węgierska będzie "czymś normalnym, trwałym dla Węgrów i dla Polaków".

Komorowski podkreślił, że "tak jak razem odzyskaliśmy wolność, jak razem wstąpiliśmy do NATO i UE, tak razem możemy walczyć o godne miejsce naszych narodów i naszych państw w strukturach świata zachodniego".

"Z przyjaźnią pewnie jest trochę jak z winem - im starsza tym lepsza. I pewnie nie przypadkowo w Polsce jest ugruntowane przekonanie, że i najlepszymi, ale i najdłużej trwającymi winami są węgierskie tokaje" - zakończył polski prezydent.

bEhJtjrh

Schmitt zaznaczył natomiast, że regularne wizyty prezydenckie "mają raczej znaczenie o wydźwięku symbolicznym", "nie zapadają tam decyzje". "Ale naszymi spotkaniami zwracamy 50 milionom ludzi uwagę, że historycznie jesteśmy wzajemnie ze sobą powiązani, że współpraca w Grupie Wyszehradzkiej ma już w całym świecie dobrą markę i jest traktowana z należytym szacunkiem" - mówił prezydent Węgier. Jak stwierdził, węgiersko-polsko przyjaźń jest wieczna.

Przypomniał, że w zeszłym roku w ramach Roku Chopina całe Węgry słuchały muzyki polskiego kompozytora. Zwrócił uwagę, że Chopin przyjaźnił się z węgierskim kompozytorem Ferencem Lisztem, a jednocześnie rywalizowali oni ze sobą.

"Nie tylko (...) bitwy, nie tylko interesy gospodarcze, nie tylko wspólna rodzina w UE i NATO, nie tylko współpraca naukowa nas wiążą, wiąże nas też życie artystyczne" - mówił Schmitt.

Zwrócił uwagę, że zarówno Węgry, jak i Polska pełnią w tym roku przewodnictwo w Radzie UE. "Jestem przekonany, że my Węgrzy, tak samo jak Polacy, z należytą pokorą podchodzimy do wypełnienia tych szlachetnych zadań" - dodał.

bEhJtjri

Węgierski prezydent nawiązał do obecności na uroczystym obiedzie byłych polskich szermierzy, z którymi on - jak przypomniał - sam rywalizował jako sportowiec. "40 lat temu odbył się ostatni pojedynek finału mistrzostw świata w Istambule. Wyniku nie pamiętam i w zasadzie jest to obojętne. Ale czy wyobrażałeś sobie 40 lat temu, żeby będziemy należeć od NATO, do UE? Czuję, że to jest dar losu, który nam dano" - zwrócił się prezydent Węgier do jednego ze swoich sportowych kolegów, Michała Butkiewicza.

W obiedzie udział wzięli także m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu - Grzegorz Schetyna i Bogdan Borusewicz, ministrowie - spraw zagranicznych Radosław Sikorski, obrony narodowej Bogdan Klich, kultury Bogdan Zdrojewski oraz prezydent Poznania Ryszard Grobelny.(PAP)

ajg/ la/ gma/

bEhJtjrC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)