Notowania

komorowski
07.11.2008 10:54

Komorowski: mam obawy co do stanowiska na szczycie w Brukseli

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski powiedział w piątek, że ma obawy co do tego, czy na szczycie UE w Brukseli w sprawie kryzysu finansowego, na który poleciał prezydent Lech Kaczyński, będzie prezentowane spójne polskie stanowisko.

Podziel się
Dodaj komentarz

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski powiedział w piątek, że ma obawy co do tego, czy na szczycie UE w Brukseli w sprawie kryzysu finansowego, na który poleciał prezydent Lech Kaczyński, będzie prezentowane spójne polskie stanowisko.

Piątkowy nieformalny szczyt europejski będzie dotyczył światowego kryzysu finansowego. W czwartek minister finansów Jacek Rostowski przekazał na spotkaniu z L. Kaczyńskim rządowe stanowisko na to spotkanie.

"Mam obawy co do tego, czy będzie prezentowane spójne stanowisko Polski na tym szczycie, między innymi dlatego, że od dłuższego czasu pan prezydent podkreśla różnice i jakby autonomiczność w różnych sprawach ważnych z punktu widzenia polityki zagranicznej" - mówił dziennikarzom w Sejmie Komorowski.

Według niego jest to złe, bo Polska na zewnątrz powinna mówić jednym głosem i to głosem - podkreślił - ustalonym z rządem polskim. Zaznaczył, że w świetle konstytucji to rząd ponosi odpowiedzialność za politykę zagraniczną i ma pełne prawo do jej prowadzenia.

"Mam obawy, ale mam też nadzieję, że prezydent zechce zademonstrować jedność państwa polskiego na forum europejskim i mam nadzieję, że zechce zmniejszyć złe wrażenie z poprzedniego szczytu, kiedy walka o samolot, czy o krzesło, była w moim przekonaniu dla polski kompromitująca" - podkreślił.

Według CIR, w stanowisku rządu przygotowanym na szczyt znalazł się zapis, że Polska zdecydowanie popiera dialog prowadzony wewnątrz UE (i na forach międzynarodowych) w celu podejmowania wspólnych działań na rzecz wzmocnienia i utrzymania stabilności finansowej.

Ponadto Polska deklaruje wolę jak najszybszego wejścia do strefy euro. Zgodnie z przyjętą przez rząd "mapą drogową przyjęcia euro przez Polskę" nasz kraj byłby gotowy przyjąć walutę euro w połowie 2011 roku (po wypełnieniu wszystkich kryteriów) - napisano w komunikacie.

Według komunikatu, rząd opowiedział się też w przyjętym stanowisku za jak najszybszym zakończeniem procesu ratyfikacji Traktatu z Lizbony.(PAP)

stk/ par/ woj/

Tagi: komorowski, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz