Notowania

komorowski
14.10.2011 15:18

Komorowski o nowym rządzie. Podaje ważne terminy

Bronisław Komorowski zakończył konsultacje z liderami. - Nikt nie zapowiedział totalnej opozycji - mówi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)

*Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że 8 listopada, w dniu pierwszego posiedzenia Sejmu, zamierza powierzyć Donaldowi Tuskowi misję tworzenia rządu. Poinformował też, że tego dnia przedstawi podczas wystąpienia w Sejmie swoje oczekiwania wobec rządu. *

Komorowski, który zakończył swoje konsultacje powyborcze z partiami, które weszły do parlamentu, powiedział, że _ jest jednoznaczna wola kontynuowania koalicji PO-PSL _. Dodał, że są też _ deklaracje różnego typu opozycyjności, ale nikt nie zapowiedział totalnej opozycji _.

Prezydent zapowiedział, że 8 listopada zwołane zostanie zarówno posiedzenie Sejmu VII kadencji, jak i Senatu VIII kadencji. _ - 7 listopada będę proponował Państwowej Komisji Wyborczej, będę zabiegał o to, aby stworzyła możliwość nowym parlamentarzystom odebrania zaświadczeń o wyborze, co także mogłoby skutkować, że 7 listopada niektóre środowiska chciałyby zorganizować posiedzenia klubów _ - powiedział.

Komorowski do 8 listopada ogłosi, kto będzie marszałkiem-seniorem otwierającym obrady Sejmu. _ - Jeśli chodzi o Senat, to wiadomo już z danych przesłanych przez PKW, że powołam jako marszałka-seniora pana senatora Kazimierza Kutza. Z Sejmem będę prowadził rozmowy związane z wyznaczeniem przeze mnie jednego z posłów do pełnienia obowiązków marszałka-seniora _ - dodał.

_ - 8 listopada będzie zgłoszona - to wynika z konstytucji - dymisja rządu. Tego samego dnia powinno mieć miejsce powierzenie przeze mnie misji pełnienia obowiązków, do czasu powołania nowego rządu, starej Radzie Ministrów _ - poinformował prezydent.

_ - Tego samego dnia przewiduję - to jeszcze będzie elementem uzgodnień, jeśli chodzi o terminy - powierzenie przez prezydenta misji formowania nowego rządu. Ta misja zostanie powierzona Donaldowi Tuskowi, obecnemu premierowi _ - zapowiedział prezydent.

Czytaj raport Money.pl

Komorowski przypomniał, że zaprzysiężenie rządu powinno nastąpić do 22 listopada. - _ Do 6 grudnia rząd powinien uzyskać wotum zaufania w Sejmie _ - dodał.

Komorowski poinformował też, że będzie chciał 8 listopada, w ramach inauguracyjnego posiedzenia Sejmu, mieć własne wystąpienie. Podkreślił, że powie w nim m.in. o najważniejszych zadaniach dla rządu.

Prezydent - jak mówił - spodziewa się, że propozycja w sprawie nowego rządu _ będzie dojrzała _. Dodał, że ma nadzieję, że będzie mógł _ z pełnym przekonaniem uczestniczyć w procesie zaprzysiężenia nowego rządu, jako rządu dobrego _.

Był też pytany o to, jak ocenia fakt, że funkcja marszałka Sejmu przypaść ma obecnej minister zdrowia Ewie Kopacz, a nie obecnemu marszałkowi Grzegorzowi Schetynie. Dziennikarze chcieli wiedzieć, jaką opinię ma prezydent, który _ jest w dobrych stosunkach _ ze Schetyną.

_ - Ja jestem w dobrych stosunkach z premierem Donaldem Tuskiem, z prawie wszystkimi kolegami i koleżankami z PO, więc tutaj bym nie wprowadzał żadnych rozgraniczeń z kim mam lepsze relacje. Ludzkie odruchy i myśli prywatnej natury niech zostaną moją prywatną własnością, a nie przedmiotem publicznych wynurzeń _ - odpowiedział Komorowski.

Wcześniej podczas konferencji prezydent mówił, że nie jest w tej chwili politykiem partyjnym i stara się zachować dystans w stosunku do polityki wewnętrznej wszystkich ugrupowań. - _ Musi to dotyczyć także środowiska z którego sam się wywodzę, ale w nim nie tkwię. Jestem zainteresowany tym, by była zapewniona stabilność sceny politycznej. Także poprzez stabilność w partiach politycznych _ - powiedział.

Czytaj więcej o sytuacji w Platformie
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t160846.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rozlam;w;platformie;tusk;jak;zelazna;dama,84,0,936020.html) Wojna w Platformie. Tusk powtarza manewr "żelaznej damy"? - _ Na pewno to byłby dobry news, gdyby tydzień po wyborach Platforma się rozpadła _ - mówi posłanka PO.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/204/t122828.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/bedzie;koalicja;z;psl;kto;w;rzadzie,39,0,935719.html) Strach w PO: Premier wzniósł toast, a potem atmosfera stężała Pod koniec października zbierze się Rada Krajowa PO, która ma zatwierdzić koalicję z PSL.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/170/t97450.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/propozycja;dla;schetyny;sa;pierwsze;przecieki,40,0,935720.html) Propozycja dla Schetyny? Są pierwsze przecieki Dziś późnym wieczorem miało dojść do spotkania dwóch liderów Platformy Obywatelskiej. Premier je jednak odwołał.
Tagi: komorowski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz