Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komorowski o wyborze nowego prezesa NBP

0
Podziel się:

Marszałek Sejmu, p.o. prezydenta Bronisław Komorowski powiedział w piątek,
że gdyby okazało się, iż w Sejmie jest większość dla proponowanego kandydata na prezesa NBP, to
głosowanie powinno odbyć się jak najszybciej.

Marszałek Sejmu, p.o. prezydenta Bronisław Komorowski powiedział w piątek, że gdyby okazało się, iż w Sejmie jest większość dla proponowanego kandydata na prezesa NBP, to głosowanie powinno odbyć się jak najszybciej.

"Na razie została ustabilizowana sytuacja w NBP poprzez likwidację luki prawnej w ustawie, która umacnia pozycję prezesa. Równolegle rozpocząłem rozmowy na temat perspektywy i czasowej, i personalnej wyłonienia już stałego prezesa" - powiedział Komorowski w TOK FM.

Jego zdaniem, jeśli znajdzie się dobra kandydatura i będzie miała szansę na uzyskanie większości, to Sejm powinien jak najszybciej nad nią głosować.

"Ja mam pewne wyobrażenie, co do personaliów. Kandydat (na prezesa NBP - PAP) musi oprócz doświadczenia, siły charakteru, autorytetu na świecie mieć zdolność do przejścia przez Sejm. Jeżeli okaże się, że jest większość wokół dobrej kandydatury, to poddam ją pod głosowanie w Sejmie jak najwcześniej" - podkreślił Komorowski.

"Nie chciałbym ryzykować sytuacji takiej, że ze względu na gorączkę wyborczą nawet najlepsza kandydatura może spotkać się z brakiem większości w Sejmie, to by osłabiało pozycję NBP, a nie umacniało" - dodał.

W piątek w Sejmie odbędzie się głosowanie nad nowelizacją ustawy o NBP, która doprecyzowuje reguły zastępowania szefa banku centralnego m.in. w razie jego śmierci. Zgodnie z nowelą, po wygaśnięciu kadencji prezesa NBP w razie śmierci, złożenia rezygnacji oraz w razie odwołania, wiceprezes NBP - pierwszy zastępca prezesa NBP pełni obowiązki prezesa do czasu objęcia obowiązków przez nowego prezesa NBP. Ponadto projekt precyzuje, że po wygaśnięciu kadencji prezesa NBP, po upływie okresu sześcioletniego, prezes NBP pełni obowiązki do czasu objęcia obowiązków przez swojego następcę.

10 kwietnia w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginął prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek. Jego obowiązki w NBP i RPP przejął pierwszy zastępca - Piotr Wiesiołek. Pojawiły się jednak opinie konstytucjonalistów, że nie może on przewodniczyć RPP i zwoływać posiedzeń Rady, czy też brać udziału w głosowaniach, bo nie pozwala mu na to ani ustawa o NBP ani konstytucja.(PAP)

kba/ gor/ bos/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)