Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komorowski o zmianach prawnych ws. umów międzynarodowych

0
Podziel się:

Według marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego
(PO), w związku z ratyfikacją Traktatu z Lizbony należy
przygotować nowelę ustawy koordynacyjnej z 2004 r. i nową ustawę,
która regulowałaby proces ratyfikacji przez Polskę umów
międzynarodowych.

Według marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego (PO), w związku z ratyfikacją Traktatu z Lizbony należy przygotować nowelę ustawy koordynacyjnej z 2004 r. i nową ustawę, która regulowałaby proces ratyfikacji przez Polskę umów międzynarodowych.

"To ma być nowelizacja ustawy koordynacyjnej, która już istnieje, z 2004 roku (o współpracy rządu z parlamentem w sprawach unijnych). Ta ustawa musi być znowelizowana, bo zmieniają się zasady funkcjonowania Unii Europejskiej i Polski w UE, po wejściu w życie Traktatu z Lizbony" - podkreślił Komorowski w środę w rozmowie.

Marszałek zwrócił uwagę, że wejście w życie Traktatu Lizbońskiego zwiększa np. rolę parlamentu narodowego i musi to znaleźć odbicie w ustawie koordynującej.

Odrębnym problemem jest - zdaniem Komorowskiego - to, czy warto uregulować ustawowo cały proces ratyfikacji przez Polskę umów międzynarodowych. "Wydaje mi się, że warto. Świeżo mieliśmy kłopoty z różnymi interpretacjami tego, co kto musi, co kto może, o czym może decydować (w procesie ratyfikacji)" - mówił marszałek Sejmu.

Jak dodał, taką ustawę o ratyfikacji spróbuje przedyskutować Prezydium Sejmu.

W opinii Komorowskiego, w ustawie dotyczącej ratyfikacji "musiałby być zawarty nie tylko mechanizm dochodzenia do ratyfikacji jakiejś umowy międzynarodowej, ale ewentualnie (mechanizm przeprowadzania) zmiany umowy już raz zawartej przez Polskę i ratyfikowanej".

Podkreślił, że taka ustawa powinna powielić zapisy konstytucji dotyczące ratyfikowania umowy międzynarodowej. Jak przypomniał, obecnie parlamentarny tryb ratyfikacji składa się z etapów: najpierw rząd przyjmuje projekt ustawy upoważniający prezydenta do ratyfikacji umowy międzynarodowej, potem Sejm i Senat uchwala tę ustawę większością 2/3 głosów, a następnie prezydent składa podpis ratyfikujący. "W drugą stronę dokładnie to samo trzeba zrobić" - zaznaczył marszałek Sejmu.

"Jako marszałek zaproponuję opracowane przez prawników sejmowych rozwiązania do tych dwóch ustaw i do tego odniesie się każdy klub" - dodał Komorowski. (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)