Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komorowski odznaczył kombatantów zasłużonych dla niepodległości Polski

0
Podziel się:

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył we wtorek kombatantów II wojny
światowej zasłużonych dla niepodległości Polski. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski
uhonorowany został prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski.

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył we wtorek kombatantów II wojny światowej zasłużonych dla niepodległości Polski. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowany został prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski.

"Chylę głowę przed całym państwa pokoleniem, które jest do tej pory dla nas ważnym świadkiem najtrudniejszej walki o polską wolność, walki wtedy przegranej" - mówił Komorowski. Jednocześnie - zaznaczył - "to pokolenie było też świadkiem i często uczestnikiem drugiej, zwycięskiej batalii o polską wolność".

Dziękował za zaangażowanie w okresie II wojny światowej i po wojnie. A także włączenie się po 1989 roku "w budowanie wiedzy narodu o sobie samym", a także "podtrzymywaniu i utrwalaniu dobrych tradycji wojennych i bojowych, ważnych z punktu widzenia kształtowania postaw współczesnego pokolenia". "Nie tylko te odznaczenia są źródłem państwa satysfakcji i radości, ale przede wszystkim to, że to odznaczenie może odbywać się w warunkach ponownie niepodległego, wolnego państwa polskiego" - podkreślił prezydent.

Jak mówił Komorowski walka, która zaczęła się 1 września 1939 roku "w jakiejś mierze została sfinalizowana zwycięsko dopiero w czerwcu 1989 roku".

Wyraził też nadzieję, że wspólnie będziemy mogli się cieszyć "z depozytu wolności, który przetrwał dzięki walce i staraniom" m.in. osób, które zostały we wtorek odznaczone. "A zyskał na ponownym blasku w wyniku aktywności ludzi pokolenia Solidarności" - dodał prezydent.

"Mam nadzieję, że będziemy mogli razem cieszyć się z przypadającej na przyszły rok 25. rocznicy ponownie odzyskanej polskiej wolności" - powiedział Komorowski. Jak zaznaczył, "w ramach tej wolności musi być wybitne miejsce dla tradycji działania na rzecz ojczyzny, walki o ojczyznę", a także miejsce dla "szacunku dla poprzednich pokoleń, które cierpiały, walczyły i doczekały ponownej wolności".

"Musi mieć miejsce wspólna refleksja między pokoleniami, o tym jak cenna jest wolność odzyskiwana tak wielkim kosztem i po tak długim okresie oczekiwania" - powiedział prezydent. "Chciałbym bardzo, aby z tego 25-lecia polskiej wolności wynikało proste przesłanie, że to łańcuch polskich pokoleń od niepamiętnych czasów (...) aż po dzień dzisiejszy jest sprawcą wszystkich zmian na lepsze i ma wspólny udział, i w dramacie klęski, i w słodyczy zwycięstwa" - dodał.

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowani zostali: Władysław Moroz i Wacław Szacoń, a Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski: Stanisław Dąbrowski, Jan Knapek, Zbigniew Podczaski i Wacław Werenczuk.

Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości, za wybitne zasługi poniesione w walce z bronią w ręku o suwerenność i niepodległość państwa polskiego w latach 1939-1956 odznaczeni zostali: Jerzy Kowalski, Edwin Kraskowski, Halina Mazur, Stefan Pawlak, Eugeniusz Siemaszko, Jerzy Skrabek, Józef Srogi, Maria Wilgat, Helena Zasępa i Adam Zbiegieni.

Z kolei Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości, za wybitne zasługi w obronie niepodległości i suwerenności państwa polskiego w latach 1939-1956 otrzymali: Jerzy Adamczyk, Maria Dudzicka, Jadwiga Grudzińska, Stanisław Knaś, Aleksander Korzeniewski, Tadeusz Kosik, Henryk Linowski, Jan Małolepszy, Tadeusz Mozdrzeń, Wiesław Mydłowski, Marian Osada, Jerzy Pasieka, Stanisław Pietrzak, Alojzy Rozwora, Danuta Schetyna, Stefan Siejka, Jan Sznajder, Waldemar Wagner, Roman Wąż, Jerzy Widejko, Irena Wiercińska-Pawelska, Henryk Witek i Marian Wysocki.(PAP)

ajg/ son/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)