Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Komorowski: ogromna pomoc państwa dla powodzian

0
Podziel się

Skala pomocy, udzielanej przez państwo poszkodowanym przez powódź,
będzie niespotykanych dotychczas rozmiarów - powiedział we wtorek marszałek Sejmu Bronisław
Komorowski podczas wizyty w gminie Wilków na Lubelszczyźnie.

bEgMIWuZ

*Skala pomocy, udzielanej przez państwo poszkodowanym przez powódź, będzie niespotykanych dotychczas rozmiarów - powiedział we wtorek marszałek Sejmu Bronisław Komorowski podczas wizyty w gminie Wilków na Lubelszczyźnie. *

Komorowski zapowiedział, że na pomoc dla powodzian przeznaczonych zostanie około 2 mld złotych. "To jest skala niespotykana do tej pory, niespotykany wysiłek państwa, który udało się uzyskać bez nowelizacji budżetu, w wyniku wspólnej, solidarnej pracy ministrów" - powiedział marszałek.

Przypomniał, że rodziny poszkodowane przez powódź otrzymają po 6 tys. złotych, a także do 20 tys. złotych z przeznaczeniem na mniejsze remonty, które będą rozliczane w oparciu o faktury i rachunki. Jak dodał, ci, którzy utracili najwięcej, niezależnie od tego, czy są ubezpieczeni czy nie, po wycenie szkód przez rzeczoznawców otrzymają kwotę do 100 tys. złotych na odbudowę domów.

bEgMIWvb

Komorowski powiedział, że pomoc otrzymają też rolnicy, m.in. w formie spłaty odsetek od kredytów, które zaciągną w bankach. Zapowiedział, że każde dziecko z terenów objętych powodzią dostanie tysiąc złotych na wyprawkę szkolną.

Marszałek zadeklarował ponadto, że udostępni prezydenckie ośrodki wypoczynkowe na organizowanie pobytów wakacyjnych i zielonych szkół dla dzieci powodzian. "Będzie to grupa ponad 200 osób" - zaznaczył. Zaapelował, by ci, którzy mają podobne możliwości pomagali w zorganizowaniu wypoczynku i zielonych szkół dla dzieci z rodzin poszkodowanych przez powódź.

Zdaniem Komorowskiego, obecnie nie ma możliwości oszacowania strat po powodzi, bo woda jeszcze nie ustąpiła. Dodał, że szacowaniem strat będą zajmować się rzeczoznawcy. "Wycena musi być rzetelna, przeprowadzona w taki sam sposób, w oparciu o takie same kryteria i zasady w skali całego kraju, we wszystkich gminach i powiatach poszkodowanych przez powódź - podkreślił.

Komorowski w czasie swojej wizyty na Lubelszczyźnie odwiedził tereny gminy Wilków, niemal w całości zalanej przez wodę z Wisły, po przerwaniu w piątek wału przeciwpowodziowego. Oglądał m.in. wały przeciwpowodziowe w Kępie Gosteckiej i spotkał się z powiatowym sztabem kryzysowym w Opolu Lubelskim.(PAP)

bEgMIWvh

ren/ ajg/ la/ jbr/

bEgMIWvC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)