Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Komorowski podpisał nowelizację ustawy o IPN

0
Podziel się

Pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski podpisał
nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która reguluje kwestię następcy prezesa IPN.

bEhJagPp

Pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która reguluje kwestię następcy prezesa IPN.

O podpisaniu nowelizacji poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta na swej stronie internetowej.

Nowelizacja stanowi, że w przypadku śmierci urzędującego prezesa IPN jego obowiązki przejmie jeden z jego zastępców, wskazany przez marszałka Sejmu. Zastępca prezesa będzie pełnić jego obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez nowo wybranego prezesa.

bEhJagPr

Nowela zakłada też wprowadzenie obowiązkowego wyboru przez urzędującego prezesa od jednego do trzech swoich zastępców (wcześniej prezes mógł, ale nie musiał powołać nie więcej niż trzech zastępców).

Nowela ma wejść w życie z dniem ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw.

Formalne uregulowanie kwestii następcy prezesa IPN stało się konieczne w związku ze śmiercią w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem szefa Instytutu Janusza Kurtyki.

Pod koniec kwietnia Komorowski podpisał wcześniejszą nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która zmienia zasady wyboru władz Instytutu i poszerza dostęp do jego akt. Wejdzie ona w życie 27 maja.

bEhJagPx

Jednak wcześniej, 21 kwietnia kolegium IPN ogłosiło konkurs na nowego prezesa Instytutu. Termin zgłaszania kandydatów minął w piątek - 21 maja - jedynym ujawnionym dotychczas kandydatem jest historyk Sławomir Cenckiewicz, autor kontrowersyjnej książki o związkach Lecha Wałęsy z SB. (PAP)

mok/ jra/

bEhJagPS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)