Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komorowski: Polacy wierzą w wolny rynek i wzmocnienie integracji

0
Podziel się:

Polska i Polacy wierzą w wolny rynek, integrację europejską i wzmocnienie
gospodarki europejskiej poprzez pogłębienie integracji w wielu obszarach - powiedział prezydent
Bronisław Komorowski na spotkaniu z szefami organizacji BusinessEurope.

Polska i Polacy wierzą w wolny rynek, integrację europejską i wzmocnienie gospodarki europejskiej poprzez pogłębienie integracji w wielu obszarach - powiedział prezydent Bronisław Komorowski na spotkaniu z szefami organizacji BusinessEurope.

BusinessEurope skupia 41 organizacji pracodawców i przedsiębiorców z 35 krajów Europy, reprezentujących w sumie ok. 20 mln firm zatrudniających ok. 100 mln osób. W czwartek i piątek w Warszawie spotyka się Rada BusinessEurope. W czwartek odbyło się spotkanie w Pałacu Prezydenckim, Rada spotka się jeszcze tego dnia z b. prezydentem Lechem Wałęsą, a w piątek rano z premierem Donaldem Tuskiem. Spotkanie zakończy się przyjęciem "Deklaracji ładu ekonomicznego", która zostanie przekazana Radzie Europejskiej.

W ocenie prezydenta Komorowskiego, w trwającej debacie o przyszłości integracji europejskiej powinno być bardziej słychać głos praktyków - ludzi biznesu, środowisk gospodarczych. "W moim przekonaniu dzisiaj ten głos jest zbyt słaby, zbyt mało słyszalny, zbyt mało występuje w roli istotnego źródła refleksji o sytuacji Unii Europejskiej i o jej przyszłości" - powiedział prezydent do szefów organizacji pracodawców z całej Europy.

Prezydent podkreślił, że wizyta w Polsce szefów organizacji skupionych w BusinessEurope przypada na trudny i specyficzny okres kryzysu ekonomicznego. "W Polsce skutki kryzysu zadłużeniowego przeżywamy w stopniu ograniczonym. Jest to efekt nie tylko reform lat 90., ale też racjonalnej polityki ostatnich lat, która uchroniła nas od negatywnych zjawisk występujących w innych krajach europejskich" - ocenił.

"Polska utrzymała stały wzrost gospodarczy przez 20 lat, ale też dobrze pamięta kryzys gospodarczy, który dotknął Polskę w okresie poprzedzającym transformację ustrojową, co było wynikiem bankructwa poprzedniego systemu - systemu komunistycznego" - zaznaczył Komorowski.

"Polska i Polacy wierzą w wolny rynek, wierzą w integrację europejską i wzmocnienie gospodarki europejskiej poprzez pogłębienie integracji w wielu obszarach" - podkreślił prezydent. "Wierzymy, że sama konkurencyjność, zdolność do skutecznego konkurowania, jest źródłem sukcesów" - dodał.

Komorowski podkreślił, że wszyscy zgadzają się, że Europa jako całość musi mieć zdolność do skutecznego konkurowania z gospodarkami nowych centrów rozwoju ekonomicznego na świecie. "Dlatego stawiamy jako kraj na pogłębienie integracji europejskiej jak i uzyskiwanie zdolności do skutecznej konkurencji" - podkreślił polski prezydent.

"Sądzimy, że tu jest miejsce i tędy wiedzie droga do podtrzymania trwającego od 20 lat wzrostu gospodarczego w naszym kraju i tędy wiedzie droga do uzdrowienia strefy euro jako niezwykle ważnego centrum przyspieszenia integracji europejskiej" - mówił. "Cieszę się, że jesteście w kraju, który deklaruje i głęboko przeżywa potrzebę obrony i wzmocnienia idei europejskiej, rozumianej jako szansa polityczna, kulturowa i cywilizacyjna, ale przede wszystkim gospodarcza" - dodał.

Prezydent BusinessEurope Jurgen Thumann podkreślił, że jest pełen podziwu dla polskich osiągnięć gospodarczych, a Polska jest źródłem inspiracji dla innych europejskich krajów. "Podobnie jak polska prezydencja uważamy, że integracja europejska jest możliwym źródłem dalszego postępu i rozwoju, a poza nawiasem Unii Europejskiej powinien znaleźć się protekcjonizm" - podkreślił.

"Jesteśmy przekonani, że trzeba bronić jednolitego rynku i bronić euro jako wspólnej waluty, ale ten projekt musi być oparty na solidnych podwalinach zdecydowanej konkurencyjności oraz przyjaznej polityki, sprzyjającej rozwojowi gospodarczemu i tworzeniu nowych miejsc pracy" - powiedział szef BusinessEurope.

Wiceprezydent BusinessEurope i szefowa Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan Henryka Bochniarz powiedziała, że przyjmuje krytykę prezydenta, że głos pracodawców jest "zbyt cichy", na co pracodawcy nie mogą sobie pozwolić. "Mam nadzieję, że po naszym piątkowym spotkaniu, po spotkaniu z premierem Tuskiem, będziemy mogli w sposób jeszcze bardziej wyrazisty przekazać to, co środowiska gospodarcze dzisiaj sądzą o kryzysie i o tym, jak z niego powinniśmy wyjść" - powiedziała. "Akurat my, ludzie gospodarki, mamy wiele recept, które mogłyby być wdrożone w Unii Europejskiej, w krajach członkowskich" - dodała.

W ocenie Bochniarz polscy przedsiębiorcy pokazali przez 22 lata od transformacji, że jest w nich "ogromna wola wyjścia z tego kryzysu nie tylko dla siebie, ale też wsparcia tego, co dzieje się w Unii Europejskiej". "Obiecujemy kontynuację tego, co w ramach polskiego podwórka, jak i tego, co staramy się zrobić w UE poprzez BusinessEurope i mamy nadzieję, że będzie pan prezydent mógł posłuchać już głośniejszego naszego głosu w tych sprawach" - podkreśliła.(PAP)

ago/ pad/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)