Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Komorowski: Polska chce się dzielić doświadczeniem z Ukrainą

0
Podziel się

Prezydent Bronisław Komorowski zadeklarował w piątek na Ukrainie, że Polska
chce wspierać europejskie aspiracje tego kraju. Zachęcał jednocześnie Kijów do przeprowadzania
reform, które będą prowadzić do integracji z UE.

bEhilUcB

Prezydent Bronisław Komorowski zadeklarował w piątek na Ukrainie, że Polska chce wspierać europejskie aspiracje tego kraju. Zachęcał jednocześnie Kijów do przeprowadzania reform, które będą prowadzić do integracji z UE.

Komorowski i ukraiński prezydent Wiktor Janukowycz spotkali się w Jałcie podczas konferencji zorganizowanej przez Fundację YES (Yalta European Strategy) jednego z najbogatszych Ukraińców Wiktora Pinczuka.

Janukowycz w swoim wystąpieniu podczas porannej debaty jednoznacznie zadeklarował, że jego kraj chce integracji z UE. Podkreślał, że Ukraina rozumie, iż droga do Unii wiedzie też przez reformy wewnętrzne. Jak mówił, jego kraj stawia sobie za cel stworzenie aktywnego społeczeństwa i konkurencyjnej gospodarki i chce to osiągnąć do 2014 roku. Przekonywał, że powodzenie reform będzie realnym dowodem, iż Ukraina che wejść do UE.

bEhilUcD

Komorowski mówił, że Jałta jest symbolem podziału świata, w wyniku którego Polacy znaleźli się po "złej stronie mocy". Przypominał, że w rezultacie porządku pojałtańskiego utraciliśmy wolność, którą udało nam się odzyskać dopiero w 1989 roku. Jak ocenił, możliwość rozmawiania o integracji europejskiej w Jałcie to dowód, że świat idzie w dobrą stronę.

Prezydent podkreślał, że wielkim wyzwaniem staje się odpowiedź na pytanie, co zrobić, aby UE odzyskała siłę do poszerzania się o inne kraje. Zdaniem Komorowskiego równolegle powinny zachodzić dwa procesy: usprawnianie i reformowanie UE oraz przygotowywanie krajów pretendujących do uzyskania członkostwa do integracji ze Wspólnotą.

Zdaniem Komorowskiego UE powinna inwestować w nowe technologie, wzmocnić zarządzanie gospodarcze, a także rozszerzyć strefę euro. Zaznaczył przy tym, że modernizując Unię trzeba też utrzymać w niej wolę do poszerzania "obszarów lepszego świata".

Komorowski przypominał, że Polacy mają doświadczenie dotyczące przygotowywania kraju do członkostwa w UE. Jak mówił, trwało to kilkanaście lat, czasami było bolesne, ale się opłaciło i to nie tylko nam, ale również Unii. Zwracał uwagę, że wnieśliśmy do Wspólnoty potencjał kulturowy i duży rynek, a zyskaliśmy reguły, których spełnianie zapewnia nam wzrost gospodarczy nawet w warunkach kryzysu światowego.

bEhilUcJ

"Sama droga, którą Polska przeszła dążąc do UE uczyniła z nas kraj sensownie zorganizowany, o konkurencyjnej gospodarce, kraj o ambicjach odgrywania istotnej roli w ramach procesów zachodzących w Europie, Unii i na świecie" - powiedział Komorowski.

"Polska niezmienne chce dzielić się swoim doświadczeniem z Ukrainą, niezmiennie chce wspierać aspiracje Ukrainy do znalezienia się w kręgu krajów UE, niezmienne chce wpływać także na samą UE, aby utrzymać otwarty charakter i odwagę poszerzania Unii o nowe kraje" - dodał prezydent.

Nawoływał też, by Ukraina nie traciła czasu i przeprowadzała reformy. "Upłynęło bardzo wiele czasu, trzeba dzisiaj zdecydowanie przyspieszyć. To jest zadanie ambitne, jestem przekonany, że Ukraina mu sprosta. Czas deklaracji, czas słów powoli mija, dzisiaj jest czas na czyny, na dokonania" - zaznaczył.

Komorowski dodał przy tym, że Polska z satysfakcją odnotowuje widoczne impulsy, decyzje, ustawy, które zbliżają Ukrainę do członkostwa w UE.

bEhilUcK

Prezydent Ukrainy dziękował za zainteresowanie jego krajem i gotowość jego wspierania. Przekonywał, że stawia przed sobą ambitne cele, że kryzys to impuls do rozwoju, a także otwarcie wielu możliwości dla kraju. "Ukraina jest gotowa wykorzystać tę szansę" - oświadczył.

Janukowycz podkreślał, że Ukraina chce zmienić stawki podatkowe oraz stymulować inwestycje, zwłaszcza te związane z modernizacją i nowymi technologiami. Zapowiedział prywatyzację przedsiębiorstw sektora energetycznego, chemicznego i budowy maszyn.

Oświadczył, że w polityce zagranicznej jego kraju pierwszorzędnym zadaniem jest zawarcie umowy stowarzyszeniowej z UE, która przewiduje stworzenie strefy wolnego handlu. Poinformował, że prowadzone są też bardzo poważne negocjacje w sprawie ruchu bezwizowego ze Wspólnotą.

"Ukraina nie ma alternatywy dla rozwoju europejskiego (...). Integracja powinna intensyfikować rozwój naszej gospodarki, powinna być wygodna dla biznesu i naszych obywateli" - podkreślał Janukowycz.

bEhilUcL

Fundacja YES, której celem jest wspieranie europejskiej integracji Ukrainy, zaprasza na swoje konferencje czołowych polityków europejskich i światowych. Gościli tam już m.in. były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair oraz były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder. W tym roku do Jałty ma przyjechać były prezydent USA Bill Clinton, a także ministrowie spraw zagranicznych państw europejskich.

Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ az/ ap/ mag/

bEhilUde
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)