Notowania

wiadomości
27.04.2012 16:21

Komorowski: problemy mniejszości ważne dla stosunków polsko-litewskich

Prezydent Bronisław Komorowski uważa, że przyszłość stosunków polsko-litewskich jest na tyle ważna, że warto w obu krajach "wykonać wysiłek" na rzecz dostrzeżenia wagi problemów mniejszości narodowych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezydent Bronisław Komorowski uważa, że przyszłość stosunków polsko-litewskich jest na tyle ważna, że warto w obu krajach "wykonać wysiłek" na rzecz dostrzeżenia wagi problemów mniejszości narodowych.

"Tak, aby te mniejszości nie stawały się zakładnikami złych relacji między państwami albo nieporozumień między państwami. Tak, żeby mniejszości narodowe czuły szacunek, zainteresowanie życzliwe ze strony państwa litewskiego i państwa polskiego" - powiedział Komorowski dziennikarzom w Puńsku (Podlaskie), gdzie są największe w Polsce skupiska mniejszości litewskiej.

Wcześniej prezydent spotkał się tam z młodzieżą, a potem z przedstawicielami mniejszości litewskiej. Spotkania odbyły się w tamtejszym Liceum z Litewskim Językiem Nauczania. Poprzedził je udział Komorowskiego we mszy świętej po litewsku w puńskim kościele.

Prezydent zwrócił uwagę na znaczenie oświaty mniejszości narodowych. Jak powiedział, dla każdej mniejszości narodowej - litewskiej w Polsce i polskiej na Litwie - "sprawą fundamentalną jest istnienie, w dobrej kondycji, szkolnictwa narodowego".

"Bo bez szkolnictwa, bez systemu edukacji nie ma żadna mniejszość narodowa szansy na przetrwanie, nie ma szansy na przekazanie do skarbnicy wspólnej, w konkretnym państwie, także bogactwa własnej odrębnej kultury, języka i tradycji" - dodał Komorowski.

Powiedział dziennikarzom, że w czasie spotkania z przedstawicielami mniejszości litewskiej przedstawionych zostało wiele problemów tej społeczności. Szczegółów nie podał, powiedział jedynie, że "nie ma takiej mniejszości na świecie, która byłaby wolna od lęków, wolna od problemów". "Ale przynajmniej część z tych problemów będziemy próbowali rozwiązać" - zadeklarował Komorowski.

Wójt Puńska Witold Liszkowski powiedział PAP, że na spotkaniu z prezydentem była mowa o - stale powtarzanych od jakiegoś czasu - kwestiach istotnych dla mniejszości litewskiej. To m.in. apel o większą subwencję oświatową dla szkół z nauczaniem w języku mniejszości narodowych czy kwestie tolerancji, po ubiegłorocznym zniszczeniu przez nieustalonych dotychczas sprawców dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości w gminie Puńsk.

Sam prezydent w rozmowie z dziennikarzami wspomniał o sprawie reprezentacji mniejszości litewskiej we władzach powiatu sejneńskiego. Kilka dni temu wicestarostą został ponownie Romuald Witkowski, przedstawiciel mniejszości litewskiej z Puńska. Witkowski został odwołany w styczniu; przeciwko temu protestowała mniejszość litewska.

Komorowski dziękował samorządowcom za tę decyzję. "Wicestarosta Litwin nie wynika z żadnych rachunków powyborczych. Wynika z tego, że dostrzeżono rangę problemu, jakim jest obecność w polskiej polityce, w polskim samorządzie, także osób reprezentujących mniejszości narodowe" - dodał.

Na zakończenie pobytu na pograniczu polsko-litewskim, prezydent złoży kwiaty przy pomniku ofiar obławy augustowskiej w Gibach, a potem odwiedzi Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie (Podlaskie), które prowadzi Fundacja "Pogranicze" z Sejn, zajmująca się m.in. problematyką mniejszości narodowych.

"Fundacja ma ogromny dorobek w kształtowaniu polskiej wrażliwości dla spraw mniejszości narodowych, dla różnorodności kulturowej, różnorodności językowej i religijnej" - dodał Komorowski.

"Marzę o tym, aby analogiczne +Pogranicze+, czyli fundacja i instytucja litewska adresowana do Litwinów powstała po tamtej stronie granicy, bo tylko w ten sposób będzie można tworzyć klimat, tworzyć środowisko życzliwie nastawione do problemów mniejszości narodowych, do problemów różnorodności kulturowej i językowej" - powiedział Komorowski.

Międzynarodowe Centrum Dialogu na pograniczu polsko-litewskim w Krasnogrudzie zostało otwarte 30 czerwca 2011 r. w przeddzień polskiej prezydencji w Radzie UE. Mieści się w dawnym dworku rodziny Czesława Miłosza. Centrum prowadzi działający w Sejnach Ośrodek Pogranicze Sztuk, Kultur, Narodów. Prezydent Bronisław Komorowski brał udział w inauguracji centrum w Krasnogrudzie. (PAP)

rof/ kow/ bur/ swi/ mok/ mhr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz