Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Komorowski: prosiłem Palikota by ograniczył wypowiedzi nt. prawyborów

0
Podziel się

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, kandydat w prawyborach prezydenckich
w PO, poprosił Janusza Palikota, by ten ograniczył swoje wypowiedzi na temat prawyborów.

bEiAMNDp

*Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, kandydat w prawyborach prezydenckich w PO, poprosił Janusza Palikota, by ten ograniczył swoje wypowiedzi na temat prawyborów. *

Palikot zapewnił w czwartek, że do 24 marca nie będzie się wypowiadał na ten temat.

Komisja odpowiedzialna za przebieg prawyborów w PO zarekomendowała w środę zarządowi partii wyciągnięcie konsekwencji dyscyplinarnych wobec Palikota za jego słowa dotyczące kandydata Platformy w prawyborach Radosława Sikorskiego. Komisja nie wskazała, o jaką karę może chodzić.

bEiAMNDr

Zgodnie ze statutem PO, karą dyscyplinarną może być upomnienie, nagana, zawieszenie w prawach członka partii albo wykluczenie z partii.

Palikot mówił w czwartek w RMF FM, że "Komorowski mówi twardo do niego, do premiera, że gotów jest się wycofać z prawyborów, jeśli on (Palikot - PAP) zostanie wyrzucony z Platformy".

W późniejszej rozmowie z dziennikarzami Palikot podkreślił, że podczas środowej rozmowy premiera Donalda Tuska, Komorowskiego i Sikorskiego, marszałek miał powiedzieć, że nie uważa, iż Palikot popełnił przestępstwo. "On (Komorowski) nie może zaakceptować surowego karania i mając do wyboru bycie kandydatem a lojalność przyjacielską, wybiera lojalność przyjacielską" - mówił Palikot.

Komorowski pytany o to przez dziennikarzy powiedział, że nie ma w zwyczaju ujawniać szczegółów rozmowy, która jest rozmową towarzyską. "A po drugie nie potwierdzam takiego faktu" - dodał.

bEiAMNDx

"Potwierdzam, że prosiłem Janusza Palikota, aby - nie tylko w imię swojego interesu, ale i mojego i całej PO - zechciał ograniczyć swoje wypowiedzi dotyczące prawyborów" - podkreślił marszałek Sejmu. Jak dodał, wydaje mu się, że jego prośba została potraktowana serio.

Komorowski zwrócił uwagę, że Palikot jest jedną z wielu osób, które go popierają w wewnętrznej rywalizacji w PO, ale - jak podkreślił - te osoby "wypowiadają się na swój własny rachunek".

Zdaniem marszałka, PO szkodzi "każda zbyt nerwowa forma zachowania i uleganie emocjom".

W jego ocenie, ostatnie dwa dni w ramach prawyborów nie były dobre. "Dały o sobie znać emocje związane z klimatem wiecowym i niezbyt dobrymi wypowiedziami mojego kontrkandydata (wypowiedzi Sikorskiego na temat prezydenta Lecha Kaczyńskiego - PAP) i tak samo Janusz Palikot dał się ponieść ferworowi politycznemu, ze stratą dla wizerunku prawyborów w PO" - mówił Komorowski.

bEiAMNDy

Według niego, największą karą dla Palikota jest "to, co się wydarzyło". Jak zaznaczył Komorowski, Palikot ma świadomość, że mógł najbardziej zaszkodzić osobie, którą popiera - czyli jemu.

"Należy zachować umiar i w wypowiedziach i w chęci karania. Ważna jest umiejętność powściągnięcia języka przez wszystkich - przez kandydatów na kandydatów i przez ich sympatyków i przeciwników" - uważa Komorowski.

Komisja prawyborcza PO zebrała się w związku z wpisem Palikota na jego blogu na temat szefa MSZ Radosława Sikorskiego. Jego konkurentem w prawyborach w PO jest marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Palikot napisał w poniedziałek na blogu, że "choć obaj (Radosław Sikorski i Bronisław Komorowski) są formalnie kandydatami Platformy, to w sensie merytorycznym i politycznym jest to wybór pomiędzy kandydatem PO (Bronisław Komorowski) i kandydatem PO-PiS-u (Radek Sikorski), a może nawet PiS-u". (PAP)

ajg/ par/ mow/

bEiAMNDS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)