Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komorowski: uchwała Rady Najwyższej Ukrainy to ogromny sukces

0
Podziel się:

Uchwałę Rady Najwyższej Ukrainy traktuję jako ogromny sukces - powiedział w
piątek prezydent Bronisław Komorowski podczas wizyty na Słowacji.
W dokumencie przyjętym przez Radę Najwyższą parlamentarzyści popierają integrację Ukrainy z Unią
Europejską.

*Uchwałę Rady Najwyższej Ukrainy traktuję jako ogromny sukces - powiedział w piątek prezydent Bronisław Komorowski podczas wizyty na Słowacji. W dokumencie przyjętym przez Radę Najwyższą parlamentarzyści popierają integrację Ukrainy z Unią Europejską. *

"To sukces całej Ukrainy, w tym także obecnej władzy wykonawczej, ale przede wszystkim całej reprezentacji parlamentarnej narodu ukraińskiego" - powiedział prezydent Komorowski w Oravicach na Słowacji, gdzie spotkał się z prezydentem Republiki Słowackiej Ivanem Gaszparoviczem.

Zdaniem prezydenta Komorowskiego uchwała stanowi zapowiedź solidarnego działania ponad podziałami partyjnymi w kwestiach związanych z wdrażaniem rozwiązań reformy implementacji umów stowarzyszeniowych Ukraina-Unia. Prezydent podkreślił, że Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła dokument dwiema trzecimi głosów.

"Byłoby źle, gdyby Unia zlekceważyła ten niesłychanie ważny sygnał, jakim jest pełne poparcie ukraińskiej opinii publicznej dla integrowania się Ukrainy ze światem zachodnim" - powiedział prezydent.

Podczas konferencji prasowej prezydent Komorowski odniósł się do czwartkowego spotkania z prezydentem Ukrainy w Wiśle. "Odczuwam satysfakcję, że spotkanie z prezydentem Janukowyczem w Wiśle przyniosło tak szybki i pozytywny efekt, bo to w Wiśle padły ze strony prezydenta Ukrainy niektóre stwierdzenia i obietnice i zapowiedzi działań, które są już w trakcie realizacji" - powiedział prezydent.

Komorowski podkreślił, że najważniejsze są deklaracje strony ukraińskiej co do planów dotyczących zrealizowania pakietu reform, które warunkują podpisanie umów stowarzyszeniowych Unia-Ukraina, jak i zapowiedzi podjęcia reform związanych z implementacją umowy stowarzyszeniowej. "Ja patrzę na te zapowiedzi działań jako na przejaw skuteczności polityki dobrego sąsiedztwa i przyjaźni z Ukrainą i wspierania Ukrainy w jej trudnej, nie zawsze konsekwentnej drodze ku integracji europejskiej" - powiedział.

Zdaniem prezydenta apel Rady Najwyższej Ukrainy o wsparcie ze strony eksperckiej dla procesu reformowania Ukrainy na drodze implementacji rozwiązań ustrojowych i gospodarczych związanych z wejściem w życie umowy stowarzyszeniowej, musi zyskać odpowiedź po stronie państw Unii.

Prezydent poinformował, że wystosował pisma do premiera Donalda Tuska oraz marszałków Sejmu i Senatu o wsparcie dla zorganizowania skutecznej i przeprowadzonej na dużą skalę akcji udostępnienia wszystkich polskich doświadczeń i zasobów eksperckich na rzecz Ukrainy, aby pomóc jej w drodze do integracji. "Jestem przekonany, że spotka się to z pełnym zrozumieniem" - powiedział prezydent. "Wydaje mi się, że nie ma krajów z większym doświadczeniem do integracji z Unią, niż kraje naszego regionu" - powiedział Komorowski.

W piątek Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła wspólne oświadczenie parlamentarzystów popierające integrację Ukrainy z Unią Europejską. Nastąpiło to praktycznie w ostatniej chwili - w poniedziałek w Brukseli odbędzie się szczyt unijno-ukraiński, na którym - jak mówili wcześniej dyplomaci - będzie oczekiwany wyraźny sygnał, że politykom w Kijowie zależy na zbliżeniu z Unią.

Rada Najwyższa zobowiązała się w oświadczeniu do wypełnienia zaleceń zawartych we wnioskach Rady Europy i Parlamentu Europejskiego wobec Ukrainy. Mówią one m.in. o konieczności rozwiązania problemu selektywnego stosowania prawa, co ma związek ze sprawą uwięzienia przywódców ukraińskiej opozycji, byłej premier Julii Tymoszenko i byłego szefa MSW Jurija Łucenki.

Ukraiński parlament zadeklarował, że będzie sprzyjał realizacji ustaleń niezbędnych do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE, co wstępnie zaplanowano na listopad bieżącego roku. Deputowani zapewnili też, że uchwalą ustawy zbliżające ukraińskie prawo do standardów prawa europejskiego.

Rada Najwyższa zaapelowała do UE o podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą oraz o jej realizację. W oświadczeniu jest też mowa o konieczności liberalizacji ruchu wizowego.

W Oravicach na Słowacji prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z prezydentem Republiki Słowackiej Ivanem Gaszparoviczem. W sobotę obaj politycy państw wezmą udział w otwarciu biegu "Szlak bez granic" w Witowie. (PAP)

szb/ son/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)