Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komorowski udał się do Waszyngtonu; w środę spotka się z Obamą

0
Podziel się:

Prezydent Bronisław Komorowski na pokładzie rejsowego samolotu udał się we
wtorek po południu do Chicago. W środę w Waszyngtonie Komorowski spotka się z amerykańskim
prezydentem Barackiem Obamą.

Prezydent Bronisław Komorowski na pokładzie rejsowego samolotu udał się we wtorek po południu do Chicago. W środę w Waszyngtonie Komorowski spotka się z amerykańskim prezydentem Barackiem Obamą.

Komorowski rozpocznie swą wizytę od odwiedzin w waszyngtońskim Muzeum Holocaustu. O godz. 10.15 (16.15 czasu polskiego) spotka się w Białym Domu z prezydentem Barackiem Obamą. Na godzinę 11.05 (17.05 czasu polskiego) zaplanowano spotkanie Komorowskiego i Obamy z prasą.

Głównym tematem rozmów z amerykańskim prezydentem ma być m.in. współpraca militarna i energetyczna oraz kwestia zniesienia wiz dla Polaków.

Według informacji PAP ze źródeł dyplomatycznych, nie jest wykluczone, że polski prezydent uzyska podczas wizyty w Waszyngtonie deklarację władz amerykańskich, iż w Polsce będą w przyszłości stacjonować amerykańskie samoloty F-16 i Herculesy.

Minister obrony narodowej Bogdan Klich mówił w sobotę, że ze strony amerykańskiej jest wola stacjonowania rotacyjnego w Polsce, raz na kwartał, F-16 i Herculesów wraz z załogami i personelem naziemnym.

Klich powiedział, że w czasie swoich rozmów w Waszyngtonie potwierdził wolę Polski do przyjęcia tej propozycji. "Rozpoczęły się rozmowy techniczne na ten temat" - dodał. Ustalenia mają dotyczyć m.in. tego, ile będzie F-16, ile Herculesów, jak duża będzie ich obsada - pilotów i pracowników naziemnych, i gdzie maszyny te będą stacjonować. Jak dodał, ostateczne decyzje w tej sprawie zapadną w przyszłym roku.

Komorowski ma też poruszyć w swoich rozmowach w Waszyngtonie sprawę zniesienia wiz dla Polaków. W ostatnich dniach polski prezydent oceniał, że marzenie o ruchu bezwizowym "zmniejsza swoją atrakcyjność" w związku z tym, że obecnie Polacy częściej wybierają kraje Unii Europejskiej.

"Jednak problem (wiz) pozostał i liczę na to, że strona amerykańska dokona rewizji swoich dotychczasowych poglądów w tej sprawie. Wiążę swoje nadzieje z tym, że spada ilość odmów, jeśli chodzi o wydawanie wiz przez konsulaty amerykańskie w Polsce" - mówił prezydent. W jego opinii, realizm podpowiada, że "nie należy iść drogą, którą próbowali iść poprzednicy, narażając się na dyskomfort obojętności strony amerykańskiej".

Temat wiz pojawił się także podczas listopadowego szczytu NATO w Lizbonie w związku z poparciem przez Polskę amerykańskiego traktatu rozbrojeniowego START z Rosją. Prezydent USA Barack Obama osobiście podziękował za to podczas szczytu szefowi polskiej dyplomacji Radosławowi Sikorskiemu.

Ratyfikację traktatu przez Senat USA blokują Republikanie. Jeden z nich, senator George Voinovich złożył zaskakującą propozycję, by w zamian za udzielenie poparcia ratyfikacji START Waszyngton zniósł wizy dla Polaków.

Układ START przewiduje redukcję arsenału strategicznych głowic nuklearnych do poziomu 1550 po obu stronach. Jego republikańscy krytycy twierdzą m.in., że traktat może krępować swobodę USA w rozwijaniu systemów obrony antyrakietowej. A ponadto - że wywołuje on niepokój krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Biały Dom usilnie zabiega o ratyfikowanie START jeszcze w tym roku, zanim - w związku z niedawnymi wyborami - w Senacie zasiądzie więcej Republikanów.

Polski prezydent ma też poruszyć w rozmowie z amerykańskim przywódcą kwestie współpracy energetycznej. Rozmowa będzie dotyczyć m.in. złóż gazu łupkowego na północy Polski, którymi zainteresowani są Amerykanie. Polska jest zainteresowana tzw. czystymi technologiami. Według informacji PAP, w tym kontekście podczas rozmowy z Obamą może być poruszona sprawa elektrowni atomowej.

W pozyskiwaniu gazu ze złóż niekonwencjonalnych przodują Stany Zjednoczone, gdzie ok. 10 proc. wydobycia gazu pochodzi właśnie z tego rodzaju złóż. Amerykanie zakładają zwiększanie wydobycia, bo udokumentowane zasoby gazu z takich złóż są znacznie większe od złóż konwencjonalnych. Firmy pozyskujące gaz łupkowy zapewniają, że stosowane do tego celu technologie są nowoczesne, innowacyjne i bezpieczne.

Po spotkaniu z Obamą i spotkaniach z prasą, o godzinie 20 czasu polskiego Komorowski wystąpi w German Marshall Found of The United States. Założona w 1972 roku fundacja jest instytucją, która promuje "lepsze zrozumienie i współpracę pomiędzy Ameryką Północną a Europą w sprawach transatlantyckich i światowych". Fundacja została założona przez Niemcy jako stałe upamiętnienie Planu Marshalla, który miał służyć odbudowie gospodarek krajów Europy Zachodniej po II wojnie światowej.

Następnie polski prezydent odwiedzi waszyngtońską "National Gallery of Art", a także spotka się z prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej Franciszkiem Spulą.

W czwartek rano (o godzinie 15 czasu polskiego) Komorowski spotka się w Blair House z byłym doradcą prezydenta Jimmiego Cartera Zbigniewem Brzezińskim.

Następnie uda się do Cleveland w stanie Ohio, gdzie odwiedzi Cleveland Clinic. W klinice tej pracuje prof. Maria Siemionow. W grudniu 2008 roku Siemionow dokonała pierwszej w USA udanej operacji przeszczepienia twarzy. W wyniku 22-godzinnej operacji ośmioosobowy zespół pod jej kierunkiem przeszczepił kobiecie będącej ofiarą postrzelenia ok. 80 proc. powierzchni twarzy.

Potem odwiedzi Polsko-Amerykańskie Centrum Kultury im. Jana Pawła II. We wtorek po południu Polska Żegluga Morska poinformowała, że podczas pobytu w Cleveland prezydent spotka się z miejscową Polonią na pokładzie statku "Nogat". Jak informuje armator, statki PŻM w tym roku mają przewieźć 380 tys. ton stali na potrzeby amerykańskiego przemysłu motoryzacyjnego.

Z Cleveland Komorowski uda się do Nowego Jorku, skąd odleci do Warszawy. (PAP)

hgt/ ajg/ par/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)