Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Komorowski: w piątek komisja finansów ws. przesunięć w budżecie

0
Podziel się

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, pełniący obowiązki prezydenta,
zapowiedział, że w piątek zbierze się sejmowa Komisja Finansów Publicznych, by zaopiniować związane
z pomocą dla powodzian zmiany przeznaczenia budżetowej rezerwy celowej.

bEiOjLLp

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, pełniący obowiązki prezydenta, zapowiedział, że w piątek zbierze się sejmowa Komisja Finansów Publicznych, by zaopiniować związane z pomocą dla powodzian zmiany przeznaczenia budżetowej rezerwy celowej.

Na piątek na godz. 12 zwołane jest posiedzenie Komisji Finansów Publicznych - powiedział dziennikarzom Komorowski w Grodzisku Mazowieckim.

Jak podkreślił, posiedzenie komisji poświęcone będzie zaopiniowaniu przesunięć środków z rezerwy budżetowej. Zaznaczył, że proponowane przez rząd zmiany, dotyczące wykorzystania rezerwy celowej, muszą uzyskać opinię komisji. Podkreślił przy tym, że nie ma potrzeby nowelizacji ustawy budżetowej w związku z pomocą dla powodzian, więc - jak dodał - "nie ma potrzeby zwoływania dodatkowego posiedzenia Sejmu".

bEiOjLLr

O pomocy finansowej dla powodzian decydowała we wtorek Rada Ministrów. Premier Donald Tusk poinformował, że wszystkie poszkodowane w powodzi rodziny dostaną do 6 tys. zł zasiłku (beneficjentów ma wskazać wójt gminy), który nie będzie rozliczany. Dodatkowo będzie możliwość otrzymania pomocy w wysokości do 20 tys. na remont domów; pieniądze te będą musiały być rozliczone na podstawie faktur i oświadczeń. Nie będzie konieczna ocena rzeczoznawcy. Opinia rzeczoznawcy będzie wymagana, gdy poszkodowani będą ubiegać się o wyższą pomoc na remont domu - w wysokości do 100 tys. zł.

Rodziny z dziećmi w wieku szkolnym będą mogły ubiegać się również o zasiłek edukacyjny - 1000 zł na każde dziecko, które - jak mówił Tusk - mieszka w zalanym domostwie. Rząd przygotowuje również bezpłatne kolonie dla 5 tys. dzieci z zalanych terenów. Na kolonie pojadą dzieci, których rodzice wyrażą takie życzenie. Chodzi o ułatwienie rodzicom prac przy porządkowaniu domostw po powodzi.

Zdaniem Tuska, pomoc państwa dla poszkodowanych w powodzi nie może naruszyć budżetu. "W tej chwili możemy mówić o 2 mld zł przesuniętych z rezerwy celowej" - powiedział. "Musimy się pilnować i będziemy się pilnować, żeby ta potrzebna pomoc nie naruszyła budżetu jako całości, także w przyszłym roku, bo nie możemy się wywrócić tak jak Grecja. Czyli będziemy musieli obkurczyć wydatki w innych dziedzinach, żeby to, co trzeba, naprawić i żeby równocześnie państwo nie dryfowało, tak jak na przykład nasi przyjaciele znad Morza Śródziemnego" - zapowiedział premier.(PAP)

ajg/ laz/ ura/ jbr/

bEiOjLLS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)