Notowania

bronisław komorowski
01.02.2012 11:51

Komorowski weźmie udział w konferencji o bezpieczeństwie

Prezydent Bronisław Komorowski udaje się w piątek do Monachium, gdzie w sobotę weźmie udział w 48. Monachijskiej Konferencji o Bezpieczeństwie - poinformowała w środę PAP Kancelaria Prezydenta. W konferencji uczestniczyć będzie również szef MSZ Radosław Sikorski.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezydent Bronisław Komorowski udaje się w piątek do Monachium, gdzie w sobotę weźmie udział w 48. Monachijskiej Konferencji o Bezpieczeństwie - poinformowała w środę PAP Kancelaria Prezydenta. W konferencji uczestniczyć będzie również szef MSZ Radosław Sikorski.

Według wstępnego programu polski prezydent wygłosi w sobotę przed południem krótkie przemówienie na temat przyszłości UE oraz wspólnoty euroatlantyckiej.

_ Cieszę się, że polski prezydent będzie w Monachium. W minionych latach wśród gości konferencji byli premier Donald Tusk (w 2009 r. - PAP) i prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Dzięki udziałowi prezydenta Komorowskiego zamyka się krąg obecnych w Monachium najwyższych reprezentantów naszych najważniejszych sąsiadów _ - mówił w poniedziałek przewodniczący konferencji Wolfgang Ischinger.

Organizowana od 1962 roku monachijska konferencja to największe forum wymiany poglądów na temat bezpieczeństwa na świecie. W tym roku weźmie w niej udział ponad 380 gości, w tym ponad 70 delegacji rządowych.

Kalkulator walutowy

Kwota:
Przelicz z:
Przelicz na:
Data:

Rozpocznie się ona w piątek po południu dyskusją na temat roli Niemiec w Europie i na świecie. Jednym z uczestników tej debaty będzie szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, który w listopadzie zeszłego roku wygłosił w Berlinie szeroko komentowane przemówienie, wzywając Niemcy do przejęcia większej odpowiedzialności za walkę z kryzysem w strefie euro.

W piątek wieczorem tematem debaty będzie bezpieczeństwo energetyczne i surowcowe, a głos zabiorą prezydenci Azerbejdżanu Ilham Alijew oraz Ukrainy Wiktor Janukowycz, a także szefowie organizacji Greenpeace Kumi Naidoo oraz Human Rights Watch Kenneth Roth.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/119/m112759.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/wyzsza;skladka;rentowa;juz;obowiazuje,247,0,1017335.html) *Wzrosły koszty zatrudniania. Będą zwalniać? * Według rządu rozwiązanie to powinno zapewnić już w 2012 roku poprawę sytuacji sektora finansów publicznych. Z kolei w planowanej na sobotnie przedpołudnie debacie na temat stosunków transatlantyckich głos zabiorą także - oprócz polskiego prezydenta - amerykański sekretarz obrony Leon Panetta, szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow, a także minister spraw zagranicznych Francji Alain Juppe.

Tematem sobotnich dyskusji podczas konferencji w Monachium będzie też rosnąca rola międzynarodowa krajów azjatyckich, a także kryzys finansowy i jego konsekwencje dla bezpieczeństwa międzynarodowego; swoje poglądy na ten drugi temat przedstawią m.in. premier Włoch Mario Monti oraz szef Banku Światowego Robert Zoellick.

Na niedzielę zaplanowano dyskusję na temat przemian na Bliskim Wschodzie. Według Ischingera można spodziewać się, że ważnymi tematami będą sytuacja w Syrii oraz eskalacja sporu o irański program nuklearny. Do tej pory Iran nie wyraził zainteresowania udziałem w monachijskiej konferencji. _ Jeżeli pojawiłoby się zapytanie ze strony Iranu, gotów jestem natychmiast podjąć rozmowy o warunkach udziału delegacji tego kraju w naszej konferencji _ - zapewnił Ischinger.

Konferencja zakończy się w niedzielę po południu debatą o bezpieczeństwie cybernetycznym.

Tagi: bronisław komorowski, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz