Notowania

komorowski
08.10.2009 18:05

Komorowski: wnioski ws. komisji śledczej - na następnym posiedzeniu

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski powiedział w czwartek, że na następnym posiedzeniu Sejmu (21-23 października) odbędzie się pierwsze czytanie wniosków o powołanie sejmowej komisji śledczej, która miałaby badać tzw. aferę hazardową.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski powiedział w czwartek, że na następnym posiedzeniu Sejmu (21-23 października) odbędzie się pierwsze czytanie wniosków o powołanie sejmowej komisji śledczej, która miałaby badać tzw. aferę hazardową. *

"Na następnym posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie wniosków o powołanie komisji, prawdopodobnie zakończone skierowaniem wszystkich projektów do komisji" - zaznaczył Komorowski w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

Podkreślił, że jeśli chce się uniknąć ostrych kontrowersji w sprawie powołania komisji "sprawą istotną są konsultacje z klubami". "Byłoby dobrze, gdyby udało się uzyskać wspólną wizję zakresu badań, liczebności i przewodniczenia w komisji" - mówił Komorowski.

Jak na razie projekty uchwał w sprawie powołania komisji śledczej ws. "afery hazardowej" złożyły klub PiS i Lewicy. Swój wniosek chce także złożyć klub PO.

Prawo i Sprawiedliwość chce, aby komisja zbadała: przestrzeganie procedur w trakcie prac nad ustawą o grach, działania podejmowane w toku prac nad ustawą przez parlamentarzystów klubu PO, a także "nieformalne relacje między funkcjonariuszami publicznymi, w tym parlamentarzystami Platformy i członkami rządu a przedstawicielami branży hazardowej".

Komisja miałaby też zbadać, czy premier Donald Tusk "naruszył przepisy ustawy o ochronie informacji niejawnych poprzez ujawnienie informacji objętych klauzulą ściśle tajne, przekazanych mu przez szefa CBA".

Według PiS komisja miałaby zbadać "skalę wywierania wpływu przez funkcjonariuszy publicznych i organy ścigania, skutkiem których miało być utrudnienie działań CBA przy wyjaśnianiu okoliczności tzw. afery hazardowej". W skład komisji - wg PiS - miałoby wejść 9 członków.

Lewica proponuje z kolei w swoim wniosku, aby komisja zbadała "nieprawidłowości podczas prac nad rządowym projektem ustawy o grach i zakładach wzajemnych". Komisja miałaby przeanalizowała m.in. zakres i charakter nieformalnych relacji między politykami i przedstawicielami administracji państwowej a przedstawicielami branży hazardowej.

Śledczy mieliby też ustalić zakres odpowiedzialności osób, których obowiązkiem było zapewnienie właściwego przygotowania projektu nowelizacji i zagwarantowanie ochrony interesów ekonomicznych państwa. Według projektu klubu Lewicy, w komisji miałoby zasiadać 7 posłów. (PAP)

ajg/ mok/ mag/

Tagi: komorowski, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz