Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polacy na białorusi
20.02.2011 13:34

Komorowski wspiera białoruską opozycję

Prezydent deklaruje, że zależy mu na tym, by na Białorusi zapanowała demokracja.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

*Prezydent Bronisław Komorowski zadeklarował, że Polska będzie nadal konsekwentnie wspierała działania obywateli Białorusi dążących do zbudowania społeczeństwa obywatelskiego w tym kraju. *

Prezydent złożył takie oświadczenie na spotkaniu z samorządowcami z województwa podlaskiego z terenów, które mają być objęte tzw. małym ruchem granicznym. - _ Składamy deklarację, że Polska nadal będzie wspierała, na wszystkie dostępne, zgodne z prawem międzynarodowym sposoby, działalność obywateli białoruskich, dążących do zbudowania społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi _ - mówił prezydent.

Komorowski powiedział także, że jest pewien - o ile osoby zaangażowane w walkę o demokrację na Białorusi będą w Polsce - iż władze naszego kraju będą _ z największą życzliwością _ rozpatrywały wnioski o azyl a on sam, korzystając z uprawnień prezydenta, będzie _ z największą życzliwością _ rozpatrywał wnioski o obywatelstwo polskie.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t80037.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sejm;potepi;bialoruski;rezim;lukaszenki,151,0,774807.html) Sejm potępi białoruski reżim Łukaszenki
W czerwcu 2010 roku w Kuźnicy Białostockiej Komorowski, wtedy marszałek Sejmu wykonujący obowiązki prezydenta, zatwierdził umowę o tzw. małym ruchu granicznym z Białorusią. Zakończyło to procedurę ratyfikacji umowy po stronie polskiej.

Od tego czasu nie nastąpiło jednak dopełnienie podobnej procedury po stronie białoruskiej, co uniemożliwia wejście w życie przepisów ułatwiających przekraczanie granicy mieszkańcom strefy przygranicznej. Przepisy te dałyby bowiem mieszkańcom strefy po 30 kilometrów po obu stronach granicy, możliwość jej przekraczania bez wiz, a jedynie na podstawie stosownych zaświadczeń.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t132208.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/obwe;krytykuje;procesy;bialoruskiej;opozycji,209,0,774097.html) OBWE krytykuje procesy białoruskiej opozycji W czasie spotkania w Kuźnicy, Bronisław Komorowski wyraził _ ubolewanie i smutek _, że mimo dopełnienia wszelkich formalności w Polsce, proces ratyfikacji umowy po stronie białoruskiej został zatrzymany _ na ostatnim etapie _. W jego ocenie, _ nic nie zapowiada tego, żeby strona białoruska zamierzała uruchomić wspólne rozwiązanie korzystne dla mieszkańców obu krajów _.

Dodał, że władze białoruskie _ wyraźnie lekceważą _ korzystne znaczenie małego ruchu granicznego dla obu krajów, w tym dla przedstawicieli mniejszości polskiej i białoruskiej. _ W naszym przekonaniu władze białoruskie działają wbrew interesom zarówno własnych obywateli jak i w jakiejś mierze własnych ziomków po tej stronie polskiej granicy _ - mówił Komorowski.

W spotkaniu z prezydentem wzięło udział około 30 samorządowców z regionu. Wójt Narewki Mikołaj Pawilcz powiedział, że mały ruch graniczny byłby szansą na _ bezkolizyjne odwiedzanie rodzin, które podzieliła granica _. Według niego, to także szansa dla małego i średniego biznesu, bo mały ruch graniczny ułatwiłby nawiązywanie kontaktów i realizację przedsięwzięć.

Czytaj w Money.pl

Tagi: polacy na białorusi, komorowski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz