Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komorowski: współpraca gospodarcza kluczem do wzmacniania relacji z Węgrami

0
Podziel się:

Relacje polsko-węgierskie powinny być wzmacniane na polu realnej współpracy
gospodarczej - ocenił prezydent Bronisław Komorowski po piątkowym spotkaniu z prezydentem Węgier
Janosem Aderem, który przebywa z dwudniową wizytą w Polsce.

Relacje polsko-węgierskie powinny być wzmacniane na polu realnej współpracy gospodarczej - ocenił prezydent Bronisław Komorowski po piątkowym spotkaniu z prezydentem Węgier Janosem Aderem, który przebywa z dwudniową wizytą w Polsce.

Komorowski wyraził przekonanie, że członkostwo Polski i Węgier w UE, wzmacniane przez obecność w Grupie Wyszehradzkiej, to "szczególna szansa dla dwóch zaprzyjaźnionych i chcących ze sobą współpracować krajów na budowanie mostów w sytuacji, kiedy nie graniczymy ze sobą bezpośrednio".

"Bardzo bym chciał, aby te szczególne relacje polsko-węgierskie były coraz bardziej wzmacniane na polu realnej współpracy gospodarczej" - podkreślił prezydent.

Według niego temu celowi służą dwa polsko-węgierskie fora gospodarcze odbywające w Warszawie i Tarnowie. Jak dodał, fora, "które skupiają w sposób naturalny małą i średnią przedsiębiorczość, to najlepszy sposób na wzmocnienie współpracy gospodarczej, wymiany handlowej między obydwoma krajami".

"To dobre miejsce także do przekonywania polskiego kapitału - który dzisiaj zyskuje poważne możliwości inwestowania poza granicami Polski - do zainteresowania Węgrami jako kraju, którego gospodarka będzie coraz bardziej atrakcyjna" - przekonywał Komorowski.

Także prezydent Węgier podkreślał, że bardzo ważne znaczenie w relacjach polsko-węgierskich ma rozszerzanie współpracy gospodarczej i handlowej oraz wspólne wykorzystanie środków unijnych.

"Myślę że dla naszych krajów to są ważne cele polityczno-ekonomiczne i wierzę, że wspólnymi wysiłkami i wspólną wolą możemy te wytyczone cele osiągnąć" - powiedział Ader.

Jeszcze w piątek wieczorem prezydenci Polski i Węgier rozmawiać będą z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem, po czym wspólnie obejrzą na Stadionie Narodowym w Warszawie mecz Polska-Ukraina w ramach eliminacji do mistrzostw świata w piłce nożnej w 2014 roku w Brazylii.

Dlatego - mówił Komorowski - znaczna część rozmów z prezydentem Węgier dotyczyła także problemów Ukrainy, jej relacji z UE i europejskich szans.

Prezydent rozmawiał z Aderem także o działaniach w ramach tzw. grupy przyjaciół spójności na rzecz unijnego budżetu na lata 2014-2020.

"Ważnym sygnałem na przyszłość jest to, że ta grupa zachowała wewnętrzną spoistość i solidarność" - powiedział Komorowski.

Jak dodał, razem z prezydentem Węgier podzielają opinię, że fundusze europejskie przeznaczone dla Polski i Węgier w nowej perspektywie budżetowej powinny być nakierowane na pobudzanie wzajemnej współpracy i ułatwianie kontaktów oraz na rozwiązywanie wspólnych problemów np. w zakresie bezpieczeństwa energetycznego.

"Polska chce również uczestniczyć w realizacji wielkiego zamysłu, jaki już jest w trakcie działań na styku granicy słowacko-węgierskiej, gdzie powstaje interkonektor gazowy. Polska również przygotowuje się do planowania tego rodzaju przedsięwzięcia na granicy polsko-słowackiej" - podkreślił Komorowski.

W planie wizyty węgierskiego prezydenta jest także spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem oraz marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem.

W sobotę w Krakowie węgierski prezydent spotka się ze studentami hungarystyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tego samego dnia w Tarnowie Komorowski i Ader będą uczestniczyć w Gali Przyjaźni Polsko-Węgierskiej i otwarciu Polsko-Węgierskiego Forum Gospodarczego. Pod Mauzoleum gen. Józefa Bema odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca "Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej" oraz 165. rocznicę Wiosny Ludów.

W ubiegłym roku uroczystości związane z Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej odbywały się w Budapeszcie. Dzień ten został ustanowiony w 2007 roku przez Sejm i parlament węgierski. (PAP)

agy/ par/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)