Notowania

wiadomości
09.03.2012 18:03

Komorowski z Hollandem m.in. o sprawach UE i Trójkącie Weimarskim

# dochodzą wypowiedzi F. Hollanda z konferencji prasowej #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzą wypowiedzi F. Hollanda z konferencji prasowej #

09.03. Warszawa (PAP) - Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w piątek w Belwederze z liderem francuskich socjalistów i kandydatem na prezydenta Francji Francoisem Hollandem. Głównymi tematami rozmowy były m.in. sprawy UE i współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego.

Hollande jest rywalem obecnego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego w wyborach prezydenckich we Francji. Pierwsza tura wyborów zaplanowana jest na 22 kwietnia, a druga na 6 maja.

Kancelaria Prezydenta poinformowała w komunikacie po spotkaniu, że "głównymi tematami rozmowy były polsko-francuskie kwestie dwustronne, aktualne problemy integracji europejskiej oraz współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego".

Sam Hollande mówił na późniejszej konferencji prasowej po spotkaniu z szefem SLD Leszkiem Millerem, że przedstawił Komorowskiemu swe stanowisko dotyczące najważniejszych spraw europejskich. Jak podkreślił, jest m.in. zwolennikiem renegocjowania unijnego paktu fiskalnego po to, "aby nadać mu dodatkowy, brakujący wymiar dotyczący wzrostu, rozwoju wielkich, wspólnych projektów, instrumentów finansowych, takich jak euroobligacje, które umożliwiłyby mu pociągniecie w górę europejskiej gospodarki".

Wyraził też opinię, że Polska to kraj, "który ma do odegrania rolę w Europie". "Chciałbym, aby Polska odnalazła w pełni należne jej miejsce w zarządzaniu gospodarczym Unii Europejskiej" - oświadczył Hollande.

Przypomniał również, że tuż po wyborach prezydenckich we Francji odbędzie się zaplanowany na 20 i 21 maja szczyt NATO w Chicago. "Będzie tam również polski prezydent. To w tym kontekście rozmawialiśmy na różne tematy dotyczące NATO, kwestii tarczy antyrakietowej, obecności wojsk NATO w Afganistanie. Chciałem mu przedstawić swe stanowisko przed szczytem NATO w Chicago" - podkreślił Hollande.

Jak dodał, poprosił Komorowskiego, by jego stanowisko dotyczące tych spraw przekazał premierowi Donaldowi Tuskowi.

Tusk poinformował w środę, że nie przewiduje spotkania z Hollandem. Jak zaznaczył, w sprawach dotyczących wyborów w innych krajach ma zwyczaj zachowywać się powściągliwie.

Niemiecki tygodnik "Der Spiegel" napisał w niedzielę, że przywódcy Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii uzgodnili, że w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi we Francji nie będą spotykać się Hollandem. Według tygodnika w ten sposób konserwatywni przywódcy UE chcą wesprzeć ubiegającego się o reelekcję prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego.

W piątek lider francuskich socjalistów spotkał się też z szefem SLD Leszkiem Millerem. Wieczorem będzie gościem debaty w ramach "Klubu Goście Gazety" zatytułowanej "Przyszłość Europy: nadzieje i pułapki", w której weźmie udział także były prezydent Aleksander Kwaśniewski.(PAP)

mkr/ hgt/ mok/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz